Łączna kwota wpłat na "janosikowe" zaplanowanych na ten rok przez wszystkie JST wyniesie 3,67 mld i będą one wyższe o 6,5 proc. w skali globalnej niż zeszłoroczne – wyliczał w Sejmie Marek Wiewióra, dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego w MF. Zaznaczył jednak, że w 2023 r. wpłat dokona nieco mniej gmin.
Jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek zwrócić niewykorzystane odsetki ze środków Funduszu Pomocy na rachunek właściwego wojewody - wskazuje Ministerstwo Finansów. Zasada ta nie dotyczy odsetek od środków przeznaczonych na zadania oświatowe.
Dodatkowe udziały w PIT dla JST po stronie dochodów i udział samorządów we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych po stronie wydatków odnotowało Ministerstwo Finansów w informacji nt. szacunkowego wykonania budżetu państwa w okresie styczeń – grudzień 2022.
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obligatoryjnie Krajowy System e-Faktur (KSeF) zacznie działać 1 lipca 2024, a nie - jak dotąd zakładano - 1 stycznia 2024 r. Wcześniej przepisy o KSeF dostosowano do specyfiki jednostek samorządu terytorialnego.
Z oceną Ministerstwa Finansów o stabilnej sytuacji finansowej samorządów po III kwartale 2022 roku polemizują analitycy Fundacji Batorego dr Julita Łukomska oraz prof. Paweł Swianiewicz. Według nich obserwowany obraz kojarzy się raczej z utrzymującą się stagnacją, a w przypadku niektórych wskaźników, ze stopniowym ich pogarszaniem się.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do minister finansów o pilną zmianę przepisów o "janosikowym". Jego zdaniem obecny kształt tego mechanizmu rodzi poważne niesprawiedliwości w rozkładzie środków publicznych między poszczególne samorządy. Zdarza się, że płatnikami tego świadczenia są miasta o faktycznie gorszej sytuacji finansowej niż samorządy korzystające z tej formy wsparcia.