Rada Unii Europejskiej zgodziła się, aby fakturowanie elektroniczne w Polsce było obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku - poinformowało w piątek Ministerstwo Finansów. Od początku tego roku wystawianie faktur w Krajowym Systemie e-Faktur jest dobrowolne.
Wydatki na środki trwałe, które podlegają jednorazowemu spisaniu w koszty (w rozumieniu prawa bilansowego) nie mają charakteru inwestycji - przypomniał wiceminister finansów Sebastian Skuza. Minister udzielił obszernej odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą możliwości zmiany sposobu ujmowania zakupu środków trwałych przez JST.
12 województw otrzymało 320 mln zł dodatkowych środków z rezerwy subwencji ogólnej – poinformował we wtorek resort finansów. Dodatkowe środki przekazano z przeznaczeniem na budowę, remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich.
Oprócz dochodów wykonanych na podstawie ewidencji analitycznej do rachunku bieżącego należy też doliczyć „środki w drodze” – tłumaczy MF odpowiadając na wątpliwości dotyczące wykazywania w sprawozdaniach dochodów zaksięgowanych na przełomie miesięcy lub roku.
Minister Finansów poinformował jednostki samorządu terytorialnego o dodatkowych kwotach części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2022. Chodzi o realizację podwyżek wynagrodzeń nauczycieli od 1 maja 2022 r.
Od 2024 roku lokalne władze mogą dostać udział we wpływach ze zryczałtowanego PIT – zadeklarował wiceminister finansów Artur Soboń w poniedziałkowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.