Projekt Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE) jest zagrożony – ostrzegł w środę Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Jego zdaniem jeśli samorządy nie otrzymają środków na inwentaryzację budynków za pomocą terminali przekazanych przez GUNB, to będą je masowo zwracać.
Minister Rozwoju i Technologii podpisał komunikaty w sprawie nowego terminu wdrożenia pełnej wersji systemu ZONE i uruchomienia wszystkich funkcjonalności Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) Parlamentu Europejskiego przegłosowała w czwartek projekt rewizji dyrektywy o efektywności energetycznej budynków (EPBD). Projekt przewiduje, że od 2028 r. wszystkie nowe budynki w UE mają być zeroemisyjne, a budynki publiczne mają spełniać ten warunek już od 2026 r.
Od 1 lipca 2024 roku w stolicy zacznie funkcjonować strefa czystego transportu. Do centrum nie wjadą diesle mające więcej niż 18 lat oraz auta benzynowe starsze niż 27 lat.
Nowa Ruda, Nowy Targ i Sucha Beskidzka to trzy najbardziej „smogowe” miejscowości w Polsce. Normy dotyczące średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo[a]pirenu były tam przekraczano 10-15-krotnie, a powietrze nie nadawało się do oddychania nawet przez trzy miesiące w roku – wynika z nowej edycji corocznego rankingu sporządzanego przez Polski Alarm Smogowy.
W 2023 r. w programie „Czyste powietrze” będzie można otrzymać zwiększoną dotację nawet do ponad 100 tys. zł - powiedział Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”. Obecnie maksymalna dotacja to ok. 80 tys. zł.