W połowie maja zniesiony zostanie stan epidemii w Polsce, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego – powiedział PAP minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 r.
Marszałek województwa pomorskiego i prezydenci miast Unii Metropolii Polskich zaapelowali do rządu RP o podjęcie walki z narastającą pandemią Covid-19. Ich zdaniem potrzebne są szpitale tymczasowe, szeroka akcja szczepień i egzekwowanie certyfikatów covidowych.
W związku z ogłoszoną w poniedziałek 11.01 decyzją rządu o wznowieniu stacjonarnych zajęć szkolnych dla klas I-III przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski Jacek Gursz zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o włączenie nauczycieli do tzw. grupy „0”, czyli osób w pierwszej kolejności uprawnionych do szczepień przeciw COVID-19. Wcześniej z takim samym apelem wystąpili posłowie Lewicy i PSL.
Starosta szczycieński Jarosław Matłach przyjął poza kolejnością szczepionkę przeciw COVID-19. Powiedział PAP, że codziennie bywa w szpitalu, gdzie działa szpital tymczasowy. Dyrektor placówki przyznała, że nie miała kogo zaszczepić, bo personel nie pali się do szczepień. Sprawę bada NFZ.
Rząd dofinansuje samorządom transport osób niepełnosprawnych do punktów szczepień przeciw COVID-19 w wysokości 80 proc. - poinformowali w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Aż 74 proc. małych miast odczuło pogorszenie sytuacji finansowej z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, a 37 proc. z nich planuje zwiększenie zadłużenia w najbliższym roku – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).