Dążenie do osiągnięcia zerowej emisji gazów cieplarnianych, kształtowanie ożywienia gospodarczego, ustanowienie standardów dla Internetu Rzeczy - m.in. te kwestie zdaniem ekspertów Biura Analiz Parlamentu Europejskiego (EPRS) powinny stanowić kluczowe obszary polityki unijnej w 2022 r.
W przeciwieństwie do budżetów krajowych, budżet UE jest budżetem inwestycyjnym i nie może wykazywać deficytu. Unia Europejska osiągnęła kompromis ws. wiążącego harmonogramu wprowadzania nowych źródeł dochodów UE.
Zmiany, które następują w rolnictwie w Europie, to odwrócenie trendu jego zamiany w przemysł. Odejście od chowu klatkowego właśnie w to się wpisuje. To właściwy kierunek – mówił Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa w rozmowie ze środową "Rzeczpospolitą".
Zgodnie z celami nowej strategii zrównoważonej mobilności do 2030 r. 100 miast osiągnie neutralność dla klimatu, a przejazdy szybkiej kolei zostaną podwojone. Aby rozwijać zrównoważony transport, miasta i regiony będą musiały zainwestować. Think Tank PE przyjrzał się, w jaki sposób KE wspiera władze lokalne w tej dziedzinie.
Europosłowie PiS i PO wyrażają się pozytywnie o porozumieniu w sprawie celu klimatycznego na 2030 rok. "To dla Polski szansa na sprawiedliwą transformację" - uważa europoseł Jerzy Buzek (PO). "Ważne, że udało się ustalić cel na poziomie 55 proc., a nie 60 proc." - wskazuje europoseł Bogdan Rzońca (PiS).
Ministrowie reprezentujący państwa członkowskie UE podpisali w piątek trzy deklaracje mające przyspieszyć zieloną i cyfrową transformację Europy oraz przyczynić się do realizacji wizji i celów cyfrowej dekady Europy.