Od 1 stycznia obowiązują nowe kwoty dofinansowania kosztów pobytu uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych w zakładzie aktywności zawodowej. Środki na realizację tych zadań trafią do samorządów powiatowych i wojewódzkich.
80 jednostek samorządu terytorialnego wytypowano do uczestnictwa w pierwszym etapie projektu „Dostępny samorząd 2.0” – poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wdrożone w ramach pilotażu standardy mają zapewnić lepszy dostęp do usług dla osób ze szczególnymi potrzebami.
W związku z powodzią w południowo-zachodniej Polsce, PFRON skierował do samorządów powiatowych ofertę skorzystania z pomocy przewidzianej w ramach Modułu I i II programu Rady Nadzorczej PFRON „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dokonał podziału środków dla samorządów powiatowych i wojewódzkich. Do jednostek samorządu terytorialnego trafi 2,4 mld zł, z czego blisko miliard otrzymają powiaty na realizację warsztatów terapii zajęciowej.
Środki przekazywane samorządom przez PFRON, w tym m.in. w ramach programu "Aktywny samorząd", nie stanowią dochodów tych samorządów. Dochodami są tylko środki przeznaczone na finansowanie kosztów obsługi tych zadań – poinformowało Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
Do 1 marca powiaty mają czas na zawnioskowanie o przyznanie środków na realizację programu „Aktywny samorząd”. W 2024 roku do podziału ma być 256,5 mln zł.