W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dokument obejmuje zmiany przepisów w tym zakresie, które zostały ogłoszone przed 4 grudnia 2024 r.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o uruchomieniu Centralnego Rejestru Pieczy Zastępczej. Baza zawiera już ponad 90 proc. danych dotyczących m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka oraz opiekunów zastępczych.
Zagadnienia dotyczące partycypacji gminy w kosztach koordynatora pieczy zastępczej są analizowane w celu wprowadzenia doprecyzowujących zmian legislacyjnych – wynika z informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort wydał też rekomendacje dotyczące stosowania obowiązujących przepisów.
Prawne aspekty opieki nad dzieckiem w systemie pieczy zastępczej, systemowe ujęcie rodzin zastępczych i kryzysy emocjonalne występujące w tych rodzinach – między innymi o tym rozmawiano podczas IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Rodzina zastępcza w systemie wsparcia”.
Rząd planuje od 1 lipca wypłatę dodatków do wynagrodzeń osób, które pełnią funkcję zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzą rodzinne domy dziecka. Wysokość świadczenia to 1000 zł brutto.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada zwiększenie limitu środków Funduszu Pracy przeznaczonego na wsparcie samorządów. Pieniądze mają trafić m.in. na zadania związane z organizacją pieczy zastępczej.