Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP. Wydłuża ona do 30 czerwca 2026 r. termin przygotowania przez samorządy planów ogólnych.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużającą do 30 czerwca 2026 r. termin przygotowania przez samorządy planów ogólnych. Dzięki temu gminy zachowają szansę na otrzymanie z KPO 870 mln zł na przygotowanie dokumentów planistycznych.
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wydłuża samorządom czas na przygotowanie planów ogólnych do 30 czerwca br. bez m.in. zawieszenia uchwalania planów miejscowych - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
Przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt nowelizacji przewiduje likwidację wymogu budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych w ramach inwestycji mieszkaniowej realizowanej na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej.
Mamy lawinowy wzrost liczby wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w niektórych gminach nawet o 240 proc. bo wszyscy chcą zdążyć przed uchwaleniem planów ogólnych - alarmuje Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, który zaapelował o pilne zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Samorządy zyskają więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ukazał się w poniedziałek w wykazie prac RM. Do końca stycznia br. prace nad nimi rozpoczęło ok 75 proc. gmin.