Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który wydłuża samorządom czas na przygotowanie planów ogólnych do 30 czerwca br. bez m.in. zawieszenia uchwalania planów miejscowych - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
Przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt nowelizacji przewiduje likwidację wymogu budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych w ramach inwestycji mieszkaniowej realizowanej na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej.
Mamy lawinowy wzrost liczby wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, w niektórych gminach nawet o 240 proc. bo wszyscy chcą zdążyć przed uchwaleniem planów ogólnych - alarmuje Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich, który zaapelował o pilne zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Samorządy zyskają więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ukazał się w poniedziałek w wykazie prac RM. Do końca stycznia br. prace nad nimi rozpoczęło ok 75 proc. gmin.
Na niespełna 11 miesięcy przed ostatecznym terminem nad planami ogólnymi pracuje ponad 1,8 tys. gmin. Jednocześnie 649 jednostek nie rozpoczęło ich przygotowywania - wynika z informacji resortu rozwoju. Mec. Anna Bożek ostrzega, że nieuchwalenie dokumentu do końca tego roku może zablokować inwestycje w gminie i narazić ją na roszczenia inwestorów.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dotyczącego planów ogólnych gmin zmieniającą załącznik zawierający charakterystyki stref planistycznych. Zgodnie z dokumentem ogrody działkowe zostały uwzględnione we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego.