Samorządy zyskają więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych - wynika z projektu nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który ukazał się w poniedziałek w wykazie prac RM. Do końca stycznia br. prace nad nimi rozpoczęło ok 75 proc. gmin.
Na niespełna 11 miesięcy przed ostatecznym terminem nad planami ogólnymi pracuje ponad 1,8 tys. gmin. Jednocześnie 649 jednostek nie rozpoczęło ich przygotowywania - wynika z informacji resortu rozwoju. Mec. Anna Bożek ostrzega, że nieuchwalenie dokumentu do końca tego roku może zablokować inwestycje w gminie i narazić ją na roszczenia inwestorów.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia dotyczącego planów ogólnych gmin zmieniającą załącznik zawierający charakterystyki stref planistycznych. Zgodnie z dokumentem ogrody działkowe zostały uwzględnione we wszystkich strefach planistycznych planu ogólnego.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii podało, że ponad 60 procent gmin w Polsce pracuje nad planami ogólnymi. Odsetek ten jest wyższy, niż wskaźnik, który na dany okres wyznaczyła Komisja Europejska.
Rząd planuje zniesienie obowiązku budowy określonej liczby miejsc postojowych towarzyszących budowie budynków mieszkalnych - wynika z projektu zmiany ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.
Przepisy wymuszają tak naprawdę uchwalanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przez gminy pobliskie, choćby dotyczyło to skrawka ich terenu – wskazuje Związek Powiatów Polskich w uwagach do nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Według samorządowców może to prowadzić do wzajemnego blokowania inwestycji przez sąsiadujące gminy.