Od nowego roku podatkiem od nieruchomości zostaną objęte budowle biogazowni rolniczych związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wyłącznie w zakresie ich części budowlanych – wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana na poselską interpelację.
Nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych wraca do powiązania przepisów podatkowych z prawem budowlanym. Budynki i budowle muszą być obiektami wzniesionymi w wyniku robót budowlanych – powiedział PAP ekspert podatkowy z kancelarii MDDP Rafał Kran.
Związek Miast Polskich ocenił pozytywnie z uwagami projekt ustawy wprowadzającej nowe definicje budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości. Zdaniem samorządowców mankamentem jest m.in. brak precyzyjnych reguł podziału obiektów budowlanych na budynki oraz budowle.
Nowa ustawa wprowadzająca definicje budynku i budowli na potrzeby opodatkowania nieruchomości jest nieprecyzyjna – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem zaproponowany katalog budowli obejmujący 28 pozycji „może okazać się zbiorem zbyt ogólnym”.
Prawie 5 mld zł – tyle w ubiegłym trafiłoby do budżetów gmin gdyby stosowały maksymalne dopuszczone przepisami stawki podatków lokalnych i nie udzielały żadnych ulg i zwolnień. W efekcie statystycznie każda gmina w 2023 r. zrealizowała dochody podatkowe niższe o 2 mln zł od możliwych do uzyskania.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Finansów o przedstawienie aktualnej koncepcji resortu w zakresie systemowych zmian w opodatkowaniu nieruchomości. RPO zwrócił uwagę, że od ponad 10 lat brakuje precyzyjnej definicji "budowli".