Ewentualne wprowadzenie nowego rozwiązania, polegającego na zobowiązaniu ministra edukacji do pełnienia roli wydawcy podręczników dla społeczności mniejszościowych, wymagałoby istotnych zmian, w tym zapewnienia odpowiednich kadr, a także możliwości prawnych i organizacyjnych – poinformowała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wyjaśnienie problemu braków w zaopatrzeniu w podręczniki i inne materiały edukacyjne dla mniejszości narodowych i etnicznych. „Obecny system ich wydawania nie stwarza dogodnych warunków do zapewnienia niezbędnych potrzeb edukacyjnych” – apeluje rzecznik.
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie ministry edukacji w sprawie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe w 2025 r. Do dokumentu dołączono też wzór wniosku o udzielenie dotacji. Pierwszy termin na złożenie wniosków przez jednostki samorządu terytorialnego upływa 6 maja.
20 lutego br. mija termin na zgłaszanie zapotrzebowania na adaptację podręczników dla uczniów słabowidzących i niewidomych ze szkół ponadpodstawowych. Wypełnione dokumenty należy przesyłać do Ośrodka Rozwoju Edukacji.
Do konsultacji publicznych i uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zakłada on m.in. zmiany na egzaminie maturalnym i ósmoklasisty. Konsultacje zakończą się 26 sierpnia br.
Wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer poinformowała, że przygotowywany jest projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym także podręczniki szkolne dopuszczone do użytku szkolnego przed 2020 r. będą miały swoje cyfrowe odpowiedniki.