Dotacja jest wyliczana indywidualnie dla każdego województwa, na podstawie faktycznych kosztów utrzymania. Oznacza to, że wysokość dotacji skorelowana jest z kosztem utrzymania mieszkańca w danym województwie – wyjaśniło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Według resortu, samorządy mogą też dodatkowo finansować domy pomocy społecznej, w których przebywają pensjonariusze na tzw. „starych zasadach”.
W Dzienniku Ustaw ukazała się znowelizowana ustawa o pomocy społecznej, która gwarantuje pracownikom socjalnym darmową ochronę prawną lub zwrot połowy poniesionych przez nich kosztów w przypadku postępowania karnego. Pomoc prawną powinna zapewnić placówka, w której pracownik jest zatrudniony lub właściwa jednostka samorządu terytorialnego.
Samorząd zorganizuje usługi sąsiedzkie dla seniorów i raz na kwartał przygotuje dla wojewody sprawozdanie ze zdarzeń nadzwyczajnych w DPS-ach - to niektóre zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o pomocy społecznej.
W środę 2 sierpnia w Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie w nowym składzie powołanego przez marszałka województwa podlaskiego Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Wśród jego członków znaleźli się m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych, pracodawców oraz stowarzyszeń i organizacji wspomagających rozwój ekonomii społecznej w regionie.
Sejm znowelizował w piątek ustawę o pomocy społecznej. Regulacja przewiduje m.in. wprowadzenie usług sąsiedzkich dla seniorów oraz zastąpienie mieszkań chronionych mieszkaniami wspomaganymi i treningowymi, wprowadza też pomoc prawną dla pracowników socjalnych.
Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w środę pozytywnie zaopiniowała poprawki PiS do projektu nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Jedna z poprawek dotyczy podwyższenia zasiłku stałego. Komisja nie poparła za to zmian zgłoszonych przez Koalicje Obywatelską i Lewicę.