Poszkodowane w powodzi samorządy będą mogły ubiegać się o środki w programie Premia społeczna na innych warunkach niż pozostałe gminy. W ramach tego naboru finansowane będzie do 95 proc. kosztów usług społecznych.
Ponad 1,5 mln zł rozdysponowano w kolejnej rundzie naboru w programie „Premia społeczna” . Granty trafią do 16 jednostek samorządu terytorialnego na zadania związane z realizacją usług społecznych.
W nadchodzącym roku planowana jest kontynuacja realizacji programu „Opieka 75+” i jest on obecnie na etapie opracowywania – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. O wsparcie będą mogły się ubiegać gminy do 60 tys. mieszkańców.
Jednostki samorządu terytorialnego mogą skorzystać z bezpłatnych konsultacji na temat programu „Premia społeczna”. Darmowe wsparcie jest dostępne od 28 listopada.
Myślę, że w najbliższym tygodniu uda się sprawę sfinalizować tak, żeby jeszcze w tym roku środki do WDZ trafiły – powiedział Andrzej Łosiewicz z Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych. Chodzi o przepisy pozwalające przekazać dodatkową kwotę na organizację i prowadzenie warsztatów. Według samorządowców w odniesieniu do WZT konieczne jest przyspieszenie działań nie tylko w zakresie finansowania.
Obniżanie standardów w zakresie wymogów zatrudnienia, nie stanowi realnej odpowiedzi na faktyczne przyczyny braku zainteresowania jednostek samorządu terytorialnego w rozwijaniu działalności Centrów Usług Społecznych – wskazała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej w opinii do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.