Od 19 maja będzie obowiązywał nowy kwestionariusz szacowania ryzyka zagrożenia dla życia lub zdrowia dziecka w związku z przemocą domową. Dokument będą wypełniać m.in. pracownicy socjalni.
Od 20 marca ma ruszyć kolejny nabór w programie „Premia Społeczna”. Jednostki samorządu terytorialnego, które planują złożyć wniosek o dofinansowanie mogą już rozpocząć procedurę wyboru podmiotu ekonomii społecznej.
Związki zawodowe działające w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach sprzeciwiają się planowanym zwolnieniom grupowym. Władze miasta zapowiedziały, że prace w MOPR może stracić około 100 osób. Według urzędników ma to przynieść oszczędności i poprawić efektywności systemu opieki społecznej.
Zaostrzenia kar dla sprawców napaści i sformalizowania zasad organizowania szkoleń dla pracowników pomocy społecznej dotyczących bezpieczeństwa domaga się Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Federacja wskazuje, że w 2024 roku o 600 proc. wzrosła liczba raportowanych zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu osobistemu pracowników socjalnych.
Około stu osób zostanie objętych zwolnieniami grupowymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Kielcach. To wynik audytu, który wykazał, że duża część środków przeznaczonych na opiekę społeczną w mieście jest wydatkowana na administrację systemu.
Samorządy powiatowe lub gminne tworząc mieszkania treningowe będą mogły je przeznaczyć maksymalnie dla 7 osób – wynika z nowelizacji programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”. Dodatkowo dla każdych dwóch osób musi zostać wydzielone odrębne pomieszczenie mieszkalne.