Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten gminy będą mogły wydłużyć w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Nowelizacja specustawy pomocowej wprowadza rozwiązania systemowe dotyczące m.in. zwiększenia możliwości korzystania z kursów języka polskiego przez Ukraińców.
Do sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Zmiany dotyczą poprawy standardu wyżywienia w placówkach edukacyjnych oraz zakładach opieki zdrowotnej. Projekt zgłosiła grupa posłów Lewicy.
Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów wydał stanowisko w sprawie podjęcia działań zmierzających do zapewnienia stabilnego i trwałego systemu opieki długoterminowej w domach pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców niezbędny jest podział usług na medyczne finansowane z NFZ i pozamedyczne opłacane przez DPS.
W projekcie nowelizacji o pomocy uchodźcom są rozwiązania związane z utratą prawa do świadczeń przez obywateli Ukrainy po wyjeździe z Polski. Informacje o dacie wyjazdu uchodźców ZUS lub gminy będą otrzymywać od Straży Granicznej. Będą mogły też wezwać pobierających pomoc do stawiennictwa.
Zespół ds. Uchodźców Wojennych przy KWRiST zaproponował pakiet zmian w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy, które ułatwią udzielanie pomocy uchodźcom. Samorządowcy oczekują m.in. zwiększenia finansowania opieki zdrowotnej oraz dotacji celowych na programy związane z mieszkalnictwem oraz rozbudową bazy edukacyjnej.