Maleje popularność pracy zdalnej. W październiku ub.r. zdalnie lub hybrydowo pracowało 28 proc. czynnych zawodowo Polaków, tj. o 6 pkt proc. mniej niż w marcu 2022 r. – wynika z opublikowanego w poniedziałek podsumowania badania Pracuj.pl.
Co do zasady minimalny okres zatrudnienia uprawniający do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego tzw. „trzynastki”, to sześć miesięcy w roku kalendarzowym, są jednak wyjątki – wyjaśnił rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy Juliusz Głuski-Schimmer. Prawa do dodatkowej pensji nie tracą m.in. nauczyciele na urlopie dla poratowania zdrowia i urzędnicy, którzy zmieniają stanowisko w wyniku przeniesienia służbowego.
Pracownikowi samorządowemu nie będzie można obniżyć pensji ani zwolnić go z pracy, nawet jeśli nie spełni minimalnych wymagań kwalifikacyjnych wprowadzonych rozporządzeniem w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przepisy te będą dotyczyły pracowników zatrudnionych przed wejściem w życie rozporządzenia.
Związek Powiatów Polskich jest gotowy poprzeć poselski projekt ustawy o wprowadzeniu 35-godzinnego tygodnia pracy, pod warunkiem że ustawodawca przedstawi kompleksowy system reorganizacji pracy jednostek samorządu oraz zapewni stabilne źródło sfinansowania lub współfinansowania reformy.
Urzędy miast i gmin nadal poszukują specjalistów. Duże miasta miesięcznie zamieszczają po nawet kilkadziesiąt ofert pracy. W Warszawie w lutym zamieszczono 40 ofert pracy. Tyle samo wakatów na koniec stycznia było w Opolu. W Poznaniu, Gdańsku, czy Wrocławiu na urzędników wszystkich szczebli czeka po kilkanaście ofert.
W 2022 roku pracownicy będą mieli możliwość skorzystania z ośmiu tak zwanych długich weekendów. Poniżej publikujemy ich kompletną listę.