Mimo iż zwolnienia lekarskie wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania przełożonych o chorobie i związanej z nią nieobecności – wynika z wyjaśnień Państwowej Inspekcji Pracy. Zaniedbanie tego obowiązku w skrajnych przypadkach może prowadzić do rozwiązania umowy z winy pracownika.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Dokument uwzględnia nowelizację przepisów dotyczącą m.in. obowiązku zapewnienia pracownikom okularów bądź szkieł kontaktowych orz wyposażenia stanowisk w dodatkowe udogodnienia jak np. podnóżek czy podstawka pod laptop.
Uchwała rady gminy w sprawie odwołania skarbnika, podjęta bez wniosku wójta, niezgodnie z jego wnioskiem lub z własnej inicjatywy rady, jest dotknięta wadą powodującą jej nieważność – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wymóg dotyczący wniosku ma chronić wójta przed podejmowaniem przez radę decyzji wbrew jego woli.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej. Zmiany dotyczą uwzględnienia w dokumentach uzupełniającego urlopu macierzyńskiego, który został wprowadzony grudniową nowelizacja Kodeksu pracy.
Proponujemy, by wpisać do Kodeksu pracy prawo do urlopu regeneracyjnego dla wszystkich pracowników, którzy przepracowali w danym zakładzie 7 lat – wskazała w komunikacie Związkowa Alternatywa. Dodatkowy urlop miałby trwać trzy miesiące.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmian rozporządzenia dotyczącego zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych. Chodzi o uwzględnienie nowych rodzajów urlopu macierzyńskiego wprowadzonego grudniową nowelizacją Kodeksu pracy.