Postulujemy ujednolicenie systemów płacowych w sferze samorządowej i wprowadzenie ustawowej waloryzacji płac dla wszystkich pracowników samorządów – wskazano w apelu Związkowej Alternatywy. Związkowcy chcą, by pracownicy urzędów oraz samorządowych jednostek organizacyjnych otrzymywali jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę.
Wprowadzenie w spółkach z udziałem skarbu państwa i instytucjach publicznych prawa do referendów, w których pracownicy mogliby odwoływać członków zarządu, w tym prezesów, swoich zakładów pracy zaproponowała Związkowa Alternatywa. Przepis ten miałby dotyczyć również spółek nadzorowanych przez samorządy.
Rząd planuje ustawę wprowadzającą naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń – wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wchodzi w życie 1 sierpnia, jednak nowe kwoty będą miały zastosowanie do pensji należnych od 1 lipca. Stawka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania wyniesie 4000 zł.
Postulujemy, by od przyszłego roku wszyscy pracownicy sfery budżetowej i samorządowej mieli zagwarantowane nieodpłatne, wysokiej jakości posiłki – wskazano w apelu Związkowej Alternatywy. Związkowcy chcą też wprowadzenia przerwy obiadowej.
Pracodawca pokrywa koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy. Zwrot kosztów od pracodawcy nie przysługuje, jeśli pracownik przerywa urlop np. z powodu choroby.