W Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Pracodawcy będą mieli pół roku na dostosowanie biur do nowych przepisów.
Wyjątkowo, chcąc wycofać zgodę na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron, można opierać się na przepisach kodeksu cywilnego dotyczących oświadczeń woli, które mogą m.in. wynikać z działania pracownika pod wpływem błędu – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie należności z tytułu podroży służbowych pracowników zatrudnionych w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Chodzi m.in. o sposób rozliczania diet i kosztów noclegów.
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy w sprawie utworzenia organu zajmującego się ochroną wolności i praw pracowników – Rzecznika Praw Pracowniczych. Do jego obowiązków należałoby m.in. opiniowanie przepisów z zakresu prawa pracy.
Domy pomocy społecznej zostaną dofinansowane w 2023 r. kwotą 300 mln zł na dodatki do wynagrodzenia pracowników, a nauczyciele dostaną 900 zł nagrody - to niektóre ustalenia zawarte w porozumieniu zawartym między rządem a NSZZ "Solidarność”. W piątek rząd ma zająć się umożliwiającą to nowelizacją ustawy okołobudżetowej.
Według Państwowej Inspekcji Pracy nową umowę z pracownikiem można zawrzeć w czasie, kiedy przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Termin nawiązania stosunku pracy nie musi być tożsamy z datą przystąpienia do wykonywania obowiązków.