Nadgodziny występują, gdy dochodzi do przekroczenia kodeksowych norm czasu pracy, a godziny ponadwymiarowe dotyczą pracowników niepełnoetatowych oraz nauczycieli – wskazała Państwowa Inspekcja Pracy. Za godziny nadliczbowe przysługuje wypłata dodatku lub czas wolny.
Do 30 czerwca ogłosimy zasady i warunki, na których działać będzie program pilotażowy, a w kolejnych miesiącach będziemy przeprowadzać nabór tak, żeby wszystkie zainteresowane podmioty mogły od nowego roku już praktycznie wprowadzać krótszy czas pracy w swoich organizacjach – powiedziała szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W pilotażu będą mogły wziąć udział m.in. jednostki samorządu terytorialnego.
Decyzja o odebraniu 2 maja wolnego za sobotnie święto zależy wyłącznie od pracodawcy – wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy. Oznacza to, że pracodawca, bez konsultacji z pracownikami, może wyznaczyć wolne w każdym innym dniu przypadającym w okresie rozliczeniowym.
Narażenie na atak dotyka niemal każdego pracownika pomocy społecznej – wskazała w apelu skierowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. Związkowcy chcą większego wsparcia i nowelizacji przepisów w tym zakresie.
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała, że w ostatnim tygodniu kwietnia przedstawi najważniejsze wnioski z analiz dotyczące skrócenia tygodnia pracy.
Od 1 stycznia 2026 roku do ponownego wyliczenia stażu pracy mają być brane pod uwagę wszystkie udowodnione okresy zatrudnienia, w tym działalność zarobkowa wykonywana na innej podstawie, niż stosunek pracy lub stosunek służbowy – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Projekt przepisów w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.