Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że podstawową cechą tego zjawiska jest uporczywe nękanie pracownika – zakłada projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia uważa, że szansa na to, by tegoroczna Wigilia była dniem wolnym, jest „umiarkowana”. Argumentował, że projekt wprowadzający 24 grudnia dzień wolny od pracy wpłynął „dość późno” i jeśli ma nie być „procedowany na rympał”, to musi przejść przed sejmowe komisje.
Postulujemy ujednolicenie systemów płacowych w sferze samorządowej i wprowadzenie ustawowej waloryzacji płac dla wszystkich pracowników samorządów – wskazano w apelu Związkowej Alternatywy. Związkowcy chcą, by pracownicy urzędów oraz samorządowych jednostek organizacyjnych otrzymywali jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę.
Wprowadzenie w spółkach z udziałem skarbu państwa i instytucjach publicznych prawa do referendów, w których pracownicy mogliby odwoływać członków zarządu, w tym prezesów, swoich zakładów pracy zaproponowała Związkowa Alternatywa. Przepis ten miałby dotyczyć również spółek nadzorowanych przez samorządy.
Rząd planuje ustawę wprowadzającą naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń – wynika z przygotowanego przez resort pracy projektu opublikowanego w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych wchodzi w życie 1 sierpnia, jednak nowe kwoty będą miały zastosowanie do pensji należnych od 1 lipca. Stawka minimalnego wynagrodzenia zasadniczego w pierwszej kategorii zaszeregowania wyniesie 4000 zł.