Wójt gminy zadecydował w poniedziałek o rozwiązaniu protestu przewoźników na granicy w Dorohusku (Lubelskie). Uczestnicy opuszczają miejsce zgromadzenia; ruch wraca powoli do normy – wynika z informacji przekazanych PAP. Protestujący zapowiedzieli odwołanie się od decyzji wójta.
Kilkuset samorządowców zapowiedziało udział w manifestacji pod kancelarią premiera 7 października br. w związku z drastycznymi podwyżkami cen energii. Organizatorem protestu jest Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski. „Nasza demonstracja jest otwarta dla wszystkich, którym dobro samorządów leży na sercu” – podkreślają organizatorzy.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podjęła decyzję o kontynuowaniu akcji protestacyjnej rozpoczętej w ubiegłym roku szkolnym. Placówki oświatowe pozostaną oflagowane, a plakatowa akcja informacyjna dotycząca warunków pracy i płacy nauczycieli, będzie nadal prowadzona.
Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” domaga się zwiększenia wynagrodzeń nauczycieli od stycznia 2023 r. o co najmniej 5 proc. powyżej średniorocznej inflacji w 2022 r. 1 września zamierza też ogłosić termin i formę protestu nauczycieli.
Gotowość Rosjan do udziału w protestach jest znacznie wyższa od czerwca 2018 r., kiedy rząd ogłosił niepopularną reformę emerytalną. W lutym 2022 r. ok. 50 proc. respondentów twierdziło, że rozważyłoby protest w sprawach gospodarczych i politycznych - podał Think Tank Parlamentu Europejskiego.
Związki zawodowe zrzeszające pracowników Urzędu Miasta oraz innych jednostek administracyjnych podległych prezydentowi Olsztyna żądają podwyżek. Związkowcy zapowiedzieli, że w najbliższy wtorek będą pikietować olsztyński ratusz. Kierownictwo urzędu wskazuje, że urzędnicy otrzymają wkrótce średnio 300 zł podwyżki.