Obecne ramy prawne dotyczące jawności nie sprzeciwiają się możliwości rozszerzenia jej na transmisje komisji rady gminy – wynika z informacji wiceszefa MSWiA Tomasza Szymańskiego. Według resortu wprowadzenie obligatoryjności w tym zakresie wymaga konsultacji ze stroną samorządową.
Decydując o wyrażeniu zgody na zwolnienie radnego z pracy, rada nie powinna oceniać zasadności rozwiązania stosunku pracy, a jedynie ustalić, czy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Do uchwały powinno zostać dołączone wyczerpujące uzasadnienie stanowiska rady.
„W gminie, powiecie i województwie jeżeli przebywają małoletni uczniowie, np. w ramach działalności rad młodzieżowych lub innej, to powinny być wdrożone i przestrzegane standardy ochrony małoletnich” – wskazała wiceszefowa MEN Paulina Piechna-Więckiewicz.
Rada Miejska pomijając w uchwale ustalenie zasad zwrotu kosztów podroży służbowej przesądziła, że zwrot kosztów podroży sołtysom nie będzie przysługiwał w żadnym przypadku. Takie postanowienie mieściło się w kompetencjach rady – wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Dokument uwzględnia zmiany przepisów wprowadzone przed 19 grudnia 2024 r.
Wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji rady gminy i udostępnienia tych nagrań w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy chce Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo dotyczące podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym skierował do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.