W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o kooperatywach mieszkaniowych oraz zasadach zbywania nieruchomości należących do gminnego zasobu nieruchomości w celu wsparcia realizacji inwestycji mieszkaniowych. Dokument uwzględnia zmiany przepisów wprowadzone przed 19 grudnia 2024 r.
Wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji rady gminy i udostępnienia tych nagrań w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy chce Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo dotyczące podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym skierował do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Śląski Związek Gmin i Powiatów przygotował projekt uchwały, które rady gmin i powiatów mogą podjąć, by przekazać pomoc samorządom dotkniętym powodzią. Dołączono również wzór umowy o pomocy finansowej.
Ustawy nie limitują okresu, na jaki nagranie sesji rady gminy jest udostępniane w BIP i na stronie internetowej gminy – przypomniał wojewoda lubelski. Jego zdaniem nagrania sesji rady gminy „powinny być dostępne wieczyście”.
Obowiązujące obecnie rozwiązania prawne określają, iż to rada gminy jest organem uprawnionym do przekazywania, w formie uchwały, skargi zgodnie z właściwością innemu organowi – wyjaśnił wiceszef MSWiA Tomasz Szymański. Schemat rozpatrywania skarg powinien zostać określony statucie gminy.
„Obowiązujące przepisy ustawy Prawo ochrony środowiska nie dają podstaw prawnych do podejmowania przez organ stanowiący indywidualnych uchwał o udzieleniu dotacji poszczególnym osobom fizycznym” – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie w wyjaśnieniu w sprawie programu „Ciepłe mieszkanie”.