Wzmocnienie działań w obszarze polityki senioralnej na szczeblu powiatu może stanowić koordynator do spraw seniorów. Decyzja o jego powołaniu należy do starosty powiatu – wyjaśniła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o samorządzie powiatowym oraz ustawy o samorządzie województwa. Chodzi o nowe przepisy w zakresie powoływania rad seniorów.
Związek Powiatów Polskich skierował do Senatu pismo w sprawie złagodzenia projektowanych przepisów obligujących samorządy powiatowe i wojewódzkie do powoływania rad seniorów. Zdaniem przedstawicieli powiatów jednostki samorządowe powinny mieć prawo do własnego kształtowania ustroju wewnętrznego w tym zakresie.
Sejm uchwalił zmiany w funkcjonowaniu gminnych rad seniorów. W małych gminach będzie obligo powołania takiej rady, jeśli wystąpi o to co najmniej 50 mieszkańców, gmina zapewni obsługę biurową rady, poniesie jej koszt i zwróci członkom rady np. koszty przejazdów. Posłowie zdecydowali, że będą mogły też powstawać powiatowe i wojewódzkie rady seniorów.
Wojewoda kujawsko-pomorski zakwestionował postanowienia uchwały ustalającej cenzus wieku dla kandydatów do rady seniorów. Zdaniem organu nadzoru, ustawodawca nie upoważnił radnych do określania wieku osób starszych.