Regiony powinny pozostać w centrum polityki spójności; to jedyna forma centralizacji, o której mogę pomyśleć - powiedział kandydat na komisarza ds. budżetu Piotr Serafin, pytany na konferencji prasowej o doniesienia dotyczące możliwości zmian w sposobie podziału unijnych środków.
Regiony Utrecht w Holandii i francuski region stołeczny Île-de-France są najbardziej konkurencyjnymi regionami w UE – wynika z najnowszego zestawienia przygotowanego przez Komisję Europejską. Z Polski najwyżej w rankingu uplasował się region stołeczny warszawski, a najniżej woj. warmińsko-mazurskie.
Zacieranie różnic regionalnych i nadrabianie dystansu do średniego poziomu UE, mierzonego PKB na mieszkańca, dzięki funduszom polityki spójności najsilniej widoczne są w Polsce Wschodniej - wynika z "Rocznego raportu regionalnego 2021", jaki opublikowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
W 2020 roku ponad połowa krajowej wartości PKB została wytworzona w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim – wynika z najnowszej publikacji GUS. Spadek PKB brutto wystąpił w dwóch regionach – śląskim i podkarpackim.
Sześć polskich regionów otrzyma dodatkowe wsparcie wsparcie na walkę z pandemią koronawirusa oraz transformację cyfrową i ekologiczną. Komisja Europejska wyasygnowała na te cele dodatkowe 136 mln euro.
Kolejny rok z rzędu w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim wytworzono ponad połowę krajowej wartości produktu krajowego.