Sześć polskich regionów otrzyma dodatkowe wsparcie wsparcie na walkę z pandemią koronawirusa oraz transformację cyfrową i ekologiczną. Komisja Europejska wyasygnowała na te cele dodatkowe 136 mln euro.
Kolejny rok z rzędu w pięciu regionach: warszawskim stołecznym, śląskim, wielkopolskim, dolnośląskim i małopolskim wytworzono ponad połowę krajowej wartości produktu krajowego.
Komisja Europejska zatwierdziła mapę przyznawania pomocy regionalnej w Polsce na okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. w ramach zmienionych wytycznych w sprawie pomocy regionalnej.
Kluczowe jest, aby wszystkie regiony węglowe zostały objęte wsparciem FST - wskazał we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że Lubelszczyzna, Ziemia Łódzka i Małopolska są mocno zaangażowane w przygotowanie terytorialnych planów sprawiedliwej transformacji.
Agencja Spójności i Rozwoju nie będzie zarządzać regionalnymi programami operacyjnymi. W jej kompetencjach będą tylko programy krajowe i programy antycovidowe – tak zdecydował Senat podczas pierwszego czytania projektu ustawy o Agencji Spójności i Rozwoju.
Podział środków dla regionów w nowej perspektywie unijnej jest nietransparentny, nie wiadomo też, na jakich zasadach będzie wypłacana rezerwa programowa - mówili we wtorek posłowie opozycji. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zapewnił, że w podziale środków UE nie ma uznaniowości.