W styczniu mija dziesięć lat, odkąd gminy mają obowiązek zatrudniania asystentów rodziny. Ta regulacja się sprawdza, ale przydałaby się zmiana przepisów, aby ułatwić pracę asystentom i samorządom - powiedział PAP Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie określające wysokość ryczałtu przysługującego asystentowi rodziny za udział w posiedzeniu albo rozprawie. Będzie ono uzależnione od kwoty bazowej dla zawodowych kuratorów sądowych.
O doprecyzowanie przepisów w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie zaapelowali, w przyjętym w piątek w Bieruniu stanowisku, członkowie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Nie możemy sprowadzać problemu do 14-letniego dziecka, powinniśmy zapytać jego rodziców: co wyście z nim zrobili, że doprowadziliście do tego, że wychowaliście 14-letniego bandytę - powiedział PAP pedagog, dr hab. Mariusz Zbigniew Jędrzejko, odnosząc się do ostatnich głośnych wydarzeń z udziałem nastolatków. Mówi m.in. o smartfonach w szkole
W Dzienniku Ustaw zamieszczono ujednolicony tekst ustawy o świadczeniach rodzinnych z 28 listopada 2003 r. W ogłoszonym tekście uwzględniono m.in. zmiany wprowadzone nowelizacjami ustaw: o podatku dochodowym oraz o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
Od 1 marca będą obowiązywały nowe stawki przysługujące samorządom za obsługę Karty Dużej Rodziny. Gminy dostaną więcej środków na pokrycie kosztów związanych z wydawaniem nowych kart oraz ich duplikatów.