Zdaniem RIO w Opolu dopuszczalnym rozwiązaniem odnośnie ponoszenia przez gminy kosztów modernizacji sieci oświetleniowej jest uzyskanie innego niż własność tytułu prawnego gminy do sieci oświetlenia (np. dzierżawa, użyczenie).
„Pozwolę sobie skierować pismo do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ale sygnalizuję, że samorządy mają problem z tym, że otrzymały promesy bez pokrycia i sytuacja jest zawieszona” – powiedział podczas posiedzenia KWRiST sekretarz strony samorządowej Marek Wójcik.
Edycja Programu Inwestycji Strategicznych - Rozświetlamy Polskę została przygotowana wadliwie - poinformował wiceminister rozwoju Waldemar Sługocki. Zapowiedział, że ewentualne zmiany regulacji dotyczących naruszenia dyscypliny finansów publicznych w tym zakresie wymagają przeprowadzenia szerokich konsultacji.
Finansowanie przez gminę ze środków własnych modernizacji oświetlenia ulicznego w przypadku, gdy właścicielem instalacji jest zakład energetyczny, jest działaniem niezgodnym z prawem – wynika z wyjaśnień RIO w Zielonej Górze. Opinia ma związek z realizacją przez samorządy inwestycji w ramach rządowego programu „Rozświetlamy Polskę”.
Związek Gmin Wiejskich RP zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o jak najszybsze rozstrzygnięcie programu Rozświetlamy Polskę. Samorządowcy zwracają uwagę, że informacja o wynikach naboru pozwoli gminom lepiej zaplanować przyszłoroczny budżet.
1639 gmin i związków międzygminnych złożyło wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” – poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego podczas KWRiST. Strona samorządowa zawnioskowała o dodatkowy termin naboru.