Choć zgodnie z prawem rady seniorów mają charakter doradczy i konsultacyjny, większość z nich swoje działania koncentruje na aktywizacji i integracji osób w podeszłym wieku. Rady seniora nie mają być klubem seniora - powiedziała w czwartek ministra ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.
Transport i brak lekarzy specjalistów – to dwie największe bariery jeśli chodzi o usługi społeczne dla seniorów w gminach. Tak wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.
Do 24 stycznia trwa nabór w programie „Senior+” Edycja 2025. Jednostki samorządu terytorialnego mogą wnioskować o środki na utworzenie Dziennych Domów i Klubów „Senior+” lub wsparcie istniejących placówek. Budżet programu na ten rok wynosi 60 mln zł.
Do piątku, 13 grudnia dyrektorzy mogą zgłaszać swoje placówki do konkursu w ramach programu Szkoła międzypokoleniowa. Do zwycięskich szkół trafią pracownie komputerowe.
Bon senioralny jest realizowany przez gminę, jako jej obligatoryjne zadanie własne – wynika z projektu ustawy o bonie senioralnym. Zgodnie z proponowanymi przepisami gminy będą m.in. przyjmować i weryfikować wnioski oraz wydawać decyzje o przyznaniu bonu.
Wzmocnienie działań w obszarze polityki senioralnej na szczeblu powiatu może stanowić koordynator do spraw seniorów. Decyzja o jego powołaniu należy do starosty powiatu – wyjaśniła minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz.