Nie jestem żądny krwi i nie krytykowałbym tak ostro osób, które przekazały spisy wyborców Poczcie Polskiej; patrząc z dzisiejszej perspektywy, wiemy, że źle postąpili, natomiast potrafię wczuć się w ich sytuację - powiedział PAP szef PKW Sylwester Marciniak, komentując tzw. ustawę abolicyjną.
Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, który w czasie stanu epidemii przekazał Poczcie Polskiej spis wyborców w związku z wyborami prezydenckimi w 2020 r., nie popełnił przestępstwa; trwające postępowania w takich sprawach mają być umorzone, a zapadłe wyroki zatarte - zakłada projekt ustawy autorstwa PiS.
Ruszyło opiniowanie projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego. Zgodnie z proponowanymi przepisami, gminy w ramach zadania zleconego, będą aktualizowały dane zgromadzone w Centralnym Rejestrze Wyborców i rozpatrywały reklamacje wyborców.
NIK negatywnie oceniła proces przygotowania "wyborów korespondencyjnych" na prezydenta RP; organizowanie i przygotowanie wyborów na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych - oświadczył prezes NIK Marian Banaś.
Nie będzie postępowania dotyczącego przekazania Poczcie Polskiej spisu wyborców przez wójta gminy Wągrowiec, ale będzie śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień przez wójta wielkopolskiej gminy Wapno - zdecydował Sąd Rejonowy w Wągrowcu.
Kwietniowa decyzja premiera zobowiązująca Pocztę Polską do przygotowania w maju br. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym rażąco naruszyła prawo - uznał we wtorek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd uznał nieważność tej decyzji.