Resort środowiska chce zachęcić gminy do szerszego zaangażowania w zbiórkę odpadów tekstylnych; przygotował listę dobrych praktyk w tym zakresie - poinformowała w poniedziałek wiceminister klimatu Anita Sowińska. Wśród nich są m.in. organizowanie odbioru odpadów typu „door-to-door”, zbiórki charytatywne oraz giełdy wymiany ubrań i obuwia.
Finansowanie lasów o wiodącej funkcji społecznej opierać się będzie na podobnych zasadach, jak np. lasów ochronnych, czy lasów w obszarach Natura 2000, czyli – co wypada podkreślić – nie będzie obciążać finansowo gmin – poinformował wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Zmiany legislacyjne dotyczące lasów społecznych mają być wprowadzone do końca roku.
Program „Czyste Powietrze” wróci do końca marca, do tego został zobowiązany NFOŚiGW - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w Radiu Plus. Dodała, że zawiadomienie ws. możliwych wyłudzeń w programie trafiło w piątek do prokuratury.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. Przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii regulacja wprowadzi kilka nowych obowiązków dla jednostek samorządu terytorialnego.
Do BGK wpłynęło od samorządów 320 wniosków do programu „Pożyczka wspierająca zieloną transformację miast” realizowanego w ramach KPO – przekazała w środę w Katowicach wiceprezes tego banku Marta Postuła. W programie zaangażowano już 1,8 mld zł.
Szerokie pasy terenów wiejskich mogą obniżyć temperaturę w miastach nawet o 0,5 st. C. Wskazują na to wyniki 20-letnich pomiarów.