Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy Prawo oświatowe, która zakłada utworzenie sieci branżowych centrów umiejętności - ośrodków kształcenia, szkolenia i egzaminowania. Mają one też integrować edukację z biznesem oraz upowszechniać innowacje i nowe technologie.
Od 1 września wzrośnie wynagrodzenie bazowe dla uczniów zasadniczych szkół zawodowych oraz praktykantów przyuczających się do zawodu bezpośrednio w firmach - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. W Dzienniku Ustaw ukazało się już rozporządzenie w tej sprawie.
Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenie online Związku Powiatów Polskich i Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju dot. naboru na tworzenie Branżowych Centrów Umiejętności przeznaczone dla pracowników jst.
Od 7 lipca można składać wnioski o dofinansowanie utworzenia branżowych centrów umiejętności. W aktualnym naborze przewidziano wsparcie dla projektów obejmujących 122 dziedziny edukacji zawodowej.
Utworzona zostanie sieć branżowych centrów umiejętności o zasięgu ogólnokrajowym, nową jednostkę w systemie oświaty będą mogła zakładać i prowadzić m.in. jednostki samorządu terytorialnego - rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa oświatowego.
Określenie miejsca i roli Branżowych Centrów Umiejętności w systemie edukacji; możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego z języka łacińskiego w części obowiązkowej; możliwość zwolnienia przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty - zakłada opublikowany projekt nowelizacji Prawa oświatowego.