W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Nowe przepisy zawierają szereg zmian, m.in. umożliwienie wykorzystania budynków oświatowych na inne cele, uproszczenie warunków tworzenia filii szkół podstawowych czy ograniczenie roli kuratora oświaty w niektórych przypadkach.
Do 15 lipca br. samorządy z terenów objętych ubiegłoroczną powodzią mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze na odbudowę szkół i przedszkoli. MEN przeznaczy na ten cel w sumie dodatkowe 39 mln zł.
Organy prowadzące publiczne i niepubliczne przedszkola i szkoły specjalne mogą już składać wnioski w II edycji konkursu grantowego dotyczącego utworzenia Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą.
Ponad tysiąc szkół wzięło udział w roku szkolnym 2024/2025 w pilotażu programu doposażającego placówki w środki higieny menstruacyjnej. Teraz resort podda program dalszej ewaluacji.
W przygotowywanej obecnie nowelizacji przepisów rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli, przewidziano zmianę wymagań dotyczących nauczycieli placówek oświatowo-wychowawczych – zapowiedziała wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer.
Kształtowanie analitycznego myślenia, promowanie zdrowego stylu życia i higieny cyfrowej a także promocja kształcenia zawodowego – to niektóre z kierunków polityki oświatowej państwa na rok 2025/2026. Omówiono też zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego.