Planując i organizując przewozy o charakterze użyteczności publicznej należy uwzględnić potrzeby osób starszych – poinformował wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec w odpowiedzi poselską interpelację.
Resort infrastruktury planuje wprowadzenie szeregu zmian m.in. w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, które mają na celu walkę z wykluczeniem komunikacyjnym. Projekt wprowadza nowe obowiązki dla marszałków województw oraz przewoźników. Proponuje m. in. objęcie kontrolerów biletów ochroną dla funkcjonariuszy publicznych - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.
Od 5 do 16 maja br. potrwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w zeroemisyjny tabor kolejowy do przewozów regionalnych. Do rozdysponowania jest 617,5 mln zł – poinformowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT).
Unia Metropolii Polskich złożyła na ręce wiceministra infrastruktury propozycje zmian legislacyjnych dotyczących ustawowych uprawnień do ulgowych przejazdów w publicznym transporcie zbiorowym. Jak podkreślili jej przedstawiciele, obecne przepisy prowadzą do niejasności.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich odniósł się do wniosku otrzymanego od mieszkańca wsi Paary, w którym poskarżył się na wykluczenie komunikacyjne w dni wolne od pracy. Zdaniem RPO to naruszenie konstytucyjnego prawa do wolności poruszania się, ochrony zdrowia i pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.
„Zmiany w zakresie obniżenia stawki VAT na transport pasażerski będą mogły zostać wdrożone, jak tylko znajdzie się przestrzeń w budżecie do ich sfinansowania” – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.