
Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o publicznym transporcie zbiorowym, choć ma walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, budzi zastrzeżenia organizatorów transportu miejskiego i aglomeracyjnego. Prezes IGKM Dorota Rondtke ostrzegła przed „dezintegracją przewozów” oraz narzucaniem samorządom kosztownych obowiązków bez zapewnienia adekwatnego finansowania.

Wprowadzenie wskazanej obniżki stawki VAT (stawki zerowej - red.) dla określonych usług transportu pasażerskiego będzie powodować ujemne skutki budżetowe, których wysokość szacuje się na ok. -1,9 mld zł rocznie – poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw. Reforma zakłada m.in. wprowadzenie minimalnego poziomu usług transportowych w całym kraju, zmiany w tzw. funduszu autobusowym oraz umożliwienie przejazdów na żądanie.

Przedstawiciele 14 samorządów oraz województw małopolskiego i świętokrzyskiego podpisali w czwartek list intencyjny w sprawie budowy nowej linii kolejowej Kraków – Proszowice – Busko-Zdrój. Trasa o długości 82 km ma wyeliminować wykluczenie komunikacyjne i połączyć oba regiony.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg będzie dostępny również dla miast na prawach powiatu - zapowiedział w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec. Dodał, że w nowej ustawie o RFRD znajdą się przepisy umożliwiające finansowanie inwestycji remontowych na drogach powiatowych. Zapowiedział też zmianę całej filozofii funkcjonowania systemu publicznego transportu zabiorowego.

MPK w Świdnicy chce uniezależnić się od cen energii i buduje własną elektrownię do zasilania autobusów – poinformował prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego „Świdnica” Tomasz Kurzawa. Inwestycja o wartości ponad 37 mln zł ma ograniczyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.