Zgodnie z uchwałą antysmogową w woj. małopolskim od 1 maja zabronione będzie użytkowanie kotłów poniżej 3 klasy do ogrzewania budynków. Ograniczenia dotkną też właścicieli kominków na drewno – muszą one spełniać wymogi ekoprojektu lub podsiadać sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc.
W gminach Metropolii Krakowskiej działa wciąż 11 734 pozaklasowych pieców i kotłów na węgiel i drewno - wyliczył Krakowski Alarm Smogowy na podstawie informacji uzyskanych od gmin. Na ich wymianę pozostały dwa miesiące.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w piśmie skierowanym do przewodniczącego oraz radnych sejmiku województwa zaapelował o nieprzychylanie się do projektu uchwały łagodzącej małopolską uchwałę antysmogową. Projektem nowelizacji uchwały sejmik zajmie się 28 sierpnia.
Prezydent Krakowa złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych. Radni województwa większością głosów zdecydowali we wrześniu ubiegłego roku o przesunięciu zakazu używania pieców bezklasowych z 1 stycznia 2023 na 1 maja 2024 r.
Konkurs na zadania wspierające śląskie gminy i służby kontrolne w działaniach poprawiających jakość powietrza oraz konkurs nagradzający gminy, które najlepiej sobie z tym radzą – składają się na nowy Marszałkowski Program Poprawy Jakości Powietrza z budżetem 5,9 mln zł. Gminy z regionu mogą składać wnioski do 7 marca.
Władze Mazowsza zarzucają Prokuraturze Krajowej, że z powodów politycznych domaga się unieważnienia przyjętych w 2017 roku przepisów uchwały antysmogowej, bez których nie ma szans na lepsze powietrze na Mazowszu. PK ma zastrzeżenia co do trybu podejmowania uchwały w sprawie konsultacji społecznych w tej sprawie, jak i ich rezultatów. Spór rozstrzygnie WSA w Warszawie.