Wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji rady gminy i udostępnienia tych nagrań w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy chce Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo dotyczące podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym skierował do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o samorządzie gminnym. Dokument uwzględnia m.in. nowelizację regulującą sytuację gmin po wyborze ich włodarzy na posła lub senatora.
KO, Polska 2050, PSL, Lewica popierają projekt ws. funkcjonowania samorządów w przypadku wyboru wójta, burmistrza lub prezydenta miasta na posła lub senatora. PiS i Konfederacja zadeklarowały w czwartek w Sejmie gotowość dalszych prac nad projektem i zapowiadają złożenie do niego poprawek.
Związek Miast Polskich postuluje wprowadzenie w ustawie o samorządzie gminnym zasady, że prezydenta (wójta, burmistrza) w razie jego nieobecności, zarówno krótkotrwałej jak i związanej z wygaśnięciem mandatu, zastępuje jego zastępca, a tam gdzie go nie ma – sekretarz gminy.
Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast wybrani do parlamentu będą mogli pełnić dotychczasowe obowiązki do czasu złożenia ślubowania – wskazano w poselskim projekcie zmian w Kodeksie Wyborczym. Nowe przepisy mają zapewnić ciągłości władzy samorządowej.
W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy o samorządzie gminnym. Dokument uwzględnia zmiany w przepisach, które zostały wprowadzone przed 3 listopada 2022 r.