Samorządowcy domagają się cofnięcia przepisu, który zakazuje wójtom i burmistrzom zasiadania m.in. w spółkach z udziałem JST. Ich zdaniem zapewni to lepszy nadzór nad nimi. Według Krzysztofa Izdebskiego z Fundacji Batorego te argumenty są chybione, a wójtowie powinni skupić się jedynie na pracy w urzędzie, "bo to praca co najmniej na pełen etat".
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Szymański powiedział w Senacie, że jego resort obecnie nie pracuje się nad zmianą przepisów dotyczących dwukadencyjności w samorządach. Podkreślił, że zmiany legislacyjne w tym zakresie musi poprzedzić debata z ekspertami i korporacjami samorządowymi.
Zniesienie ograniczenia kadencyjności wójtów burmistrzów i prezydentów miast, umożliwienie zatwierdzania przez rady gminy taryf na wodę i ścieki oraz o przywrócenie regulacji wiążącej wysokość opłaty za usługi z zakresu gospodarki komunalnej z faktycznie ponoszonymi kosztami to część postulatów zawartych w projekcie zmian przepisów złożonym przez stronę samorządową do MSWiA. W sumie proponowane regulacje mają dotyczyć 36 obszarów legislacyjnych.
Rada gminy nie może nakazać udziału w sesjach rady burmistrzowi, jego zastępcom, ani też sekretarzowi, czy kierownikom jednostek organizacyjnych gminy – wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody lubuskiego.
Oceniłem kiedyś reformę samorządową na 3+ czy 4-. Dzisiaj jest gorzej – mówił Jerzy Stępień podczas konferencji "Ludzie samorządu w 34. rocznicę uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym", która odbyła się w Senacie.
We wtorek sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego zdecydowała o powołaniu podkomisji, która zajmie się poselskim projektem ustawy mającym zapewnić ciągłość władzy samorządowej. "Z małej propozycji zrobiła się duża sprawa i warto to szybko rozpatrzyć" - podkreślił poseł Jacek Karnowski.