Ok. 300 mld zł wyniosą koszty inwestycji wodno-kanalizacyjnych, które trzeba zrealizować w Polsce do 2035 r., by poprawić jakość wody pitnej i ograniczyć ilość nieczystości trafiających do środowiska - wynika z informacji przedstawionych we wtorek na posiedzeniu senackiej komisji klimatu i środowiska.
Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie” (IGWP) oceniła negatywnie przygotowany przez resort infrastruktury projekt ustawy regulującej kwestię zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Zdaniem Izby proponowane rozwiązania wpłyną negatywnie na wyniki finansowe przedsiębiorstw z branży.
W 2025 roku Wody Polskie rozpoczną 128 zadań na rzecz usuwania skutków powodzi w województwie śląskim o wartości 192 mln zł – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, część kompetencji należących dziś do Wód Polskich powinna wrócić do samorządów. Jak powiedział, zakres zmian w tym zakresie ma zostać uzgodniony do połowy przyszłego roku. W życie weszłyby one 1 stycznia 2026 roku.
Mieszkańcy Lewina Brzeskiego poszkodowani w wyniku powodzi chcą złożyć pozew sądowy przeciwko Wodom Polskim. Ich zdaniem błędne decyzje urzędników przyczyniły się do zalania miast i wsi z terenów woj. opolskiego. Dokumenty już trafiły do prawników.
To gminy powinny ustalać taryfy za wodę, a rolą organu regulacyjnego powinno być ich kontrolowanie i ocena jakości świadczonych usług – uważają samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego.