Zmiany dotyczące taryf pojawią się w projekcie dedykowanym zbiorowemu zaopatrzeniu w wodę i odprowadzanie ścieków, który trafi teraz na Komitet Stały Rady Ministrów - zapowedziała Monika Niemiec Butryn z Ministerstwa Infrastruktury. To nie jest ścieżka, na którą się umawialiśmy - odpowiedział sekretarz strony samorządowej KWRiST Marek Wójcik i alarmował, że gminne spółki grożą strajkami.
Powrót do przekazania kompetencji w zakresie zatwierdzania taryf samorządom nie jest właściwym rozwiązaniem – ocenił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przypomniał, że gdy nadzór nad taryfami należał do JST "radni i wójtowie nie wykorzystywali dostatecznie możliwości, aby zadbać o racjonalne ceny wody i ścieków dla mieszkańców".
Skrócenie z trzech lat do jednego roku okresu obowiązywania taryf za wodę oraz przywrócenie gminom nadzoru nad procesem taryfikacji – przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków.
W ostatnich dniach przedstawiciele Wód Polskich i resortu infrastruktury potwierdzili, że w ramach prac nad nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków są również procedowane zmiany w procedurze taryfikacji. Zdaniem samorządowców uzgodnienia w tym zakresie idą zbyt wolno.
Od kilkunastu miesięcy przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne walczą o skrócenie trzyletnich taryf za wodę i ścieki. Niektóre składają wnioski po dwa, a nawet trzy razy. W efekcie do Wód Polskich wpłynęło już ponad 1,2 tys. wniosków o zmianę taryf, z czego na razie tylko w 303 przypadkach regulator zgodził się na podwyżkę.
Wody Polskie poinformowały o wyznaczeniu prawie 700 kąpielisk, które będą dostępne w sezonie letnim 2023. Kąpieliska wskazały poszczególne gminy.