Zdaniem wiceministra infrastruktury Przemysława Koperskiego, część kompetencji należących dziś do Wód Polskich powinna wrócić do samorządów. Jak powiedział, zakres zmian w tym zakresie ma zostać uzgodniony do połowy przyszłego roku. W życie weszłyby one 1 stycznia 2026 roku.
Mieszkańcy Lewina Brzeskiego poszkodowani w wyniku powodzi chcą złożyć pozew sądowy przeciwko Wodom Polskim. Ich zdaniem błędne decyzje urzędników przyczyniły się do zalania miast i wsi z terenów woj. opolskiego. Dokumenty już trafiły do prawników.
To gminy powinny ustalać taryfy za wodę, a rolą organu regulacyjnego powinno być ich kontrolowanie i ocena jakości świadczonych usług – uważają samorządowcy z woj. warmińsko-mazurskiego.
Dostęp do wody pitnej powinien być bezpłatny albo za przysłowiową złotówkę i nad takimi rozwiązaniami szczegółowymi pracujemy w Ministerstwie Infrastruktury – powiedział w Sejmie wiceszef resortu Przemysław Koperski.
Niższy poziom wynagrodzenia w Wodach Polskich skutkował utratą specjalistów przechodzących m.in. do innych instytucji sektora publicznego zarówno rządowego, jak i samorządowego – wynika z informacji Ministerstwa Infrastruktury. Średnie wynagrodzenie w PGW Wody Polskie w kwietniu br. wynosiło 6141 zł.
Rząd nie przewiduje podwyżek cen wody. Planujemy zdecentralizować zarządzenie wodami - zapewniał w Sejmie minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Samorządy będą podnosić ceny wody o kilkadziesiąt procent - ocenił z kolei poseł Waldemar Buda.