
Aktualizacja Planu przeciwdziałania skutkom suszy zostanie wdrożona w lipcu 2027 r., sześć lat po przyjęciu pierwszej edycji dokumentu – zapowiedział w środę w Gdańsku wiceszef Wód Polskich Marcin Jarzyński. Nowa strategia zakłada m.in. większe zaangażowanie samorządów w ochronę zasobów wodnych.

Po wielomiesięcznych konsultacjach strona samorządowa KWRiST negatywnie zaopiniowała rządowy projekt przywracający gminom kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę. Zdaniem samorządowców regulacja nadal niepotrzebnie pozostawia obowiązek uzgodnień projektu taryfy z Wodami Polskimi. "Po prostu nie rozumiem tego stanowiska" - powiedział wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski.

System wodnokanalizacyjny ma się bilansować finansowo, a samorządy nie powinny do niego dopłacać - podkreślił Związek Gmin Wiejskich RP w opinii do projektu ustawy wprowadzającej m.in. progresywne taryfy za wodę i ścieki. Zdaniem samorządowców o stawkach opłat za wodę i ścieki powinny decydować wyłącznie gminy, bez żadnego udziału Wód Polskich.

Nadmorskie Łazy od 19 sierpnia mogą zostać bez bieżącej wody i kanalizacji. Ekoprzedsiębiorstwo z Mielna zapowiada, że przestanie tam dostarczać wodę i odbierać ścieki. W takiej sytuacji zespół zarządzania kryzysowego gminy Sianów chce wsparcia Łaz wojskiem i infrastrukturą krytyczną.

Nie mamy nic przeciwko ustalaniu taryf na wodę przez gminy - zapewnił w rozmowie z PAP prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz. Dodał, że jedną ze zmian, które warto rozważyć w gospodarce wodnej, jest utworzenie specjalnego funduszu wodnego, usprawniającego procesy inwestycyjne.

„Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej” to nowy projekt Wód Polskich, który ma zwiększyć bezpieczeństwo gmin dotkniętych powodzią w południowo-zachodniej Polsce.