Odpowiednie oznakowanie lokali, stoliki regulowane elektrycznie czy wyznaczenie nowych lokali bez barier architektonicznych – to tylko niektóre z działań, jakie podjął UM we Wrocławiu przygotowując się do nadchodzących wyborów prezydenckich i które RPO zaleca jako wzór dla innych samorządów.
Procedurę zmiany siedziby obwodowej komisji wyborczej może zainicjować wniosek zainteresowanej osoby do wójta/burmistrza/prezydenta miasta. Ten kieruje sprawę do komisarza wyborczego, który do 3 kwietnia może wydać postanowienie o zmianie lokalizacji lokalu wyborczego – poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Państwowa Komisja Wyborcza określiła zadania gminnych koordynatorów ds. informatyki oraz gminnych zespołów informatycznych podczas wyborów Prezydenta RP. Do ich obowiązków będzie należał m.in. nadzór nad operatorami informatycznej obsługi obwodowych komisji wyborczych, w tym szkolenie oraz dystrybucja loginów i haseł.
Do 31 marca br. musi nastąpić powołanie okręgowych komisji wyborczych. Od 4 kwietnia do 15 maja wyborcy będą mogli składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów lub o zmianę miejsca głosowania. W Dzienniku Ustaw ukazało się postanowienie Marszałka Sejmu o zarządzeniu wyborów Prezydenta RP wraz z kalendarzem wyborczym.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta RP zarządzonych na 10 maja 2020 r. - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do Senatu o odrzucenie w całości ustawy o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. Zdaniem rzecznika przepisy ustawy są niezgodne z Konstytucją.