Związek Miast Polskich zaprasza do włączenia się w kampanię profrekwencyjną w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Do udziału zaproszone są samorządy z całej Polski.
Ustalenie w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa do świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego, czy dane środki pieniężne są dochodem, należy do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo upoważnionego pracownika ośrodka pomocy społecznej – wynika z wyjaśnień wiceszefowej MRPiPS Katarzyny Nowakowskiej.
Nie później niż w przeddzień głosowania przewodniczący zwołuje posiedzenie komisji poświęcone organizacji jej pracy przed i w dniu głosowania – wskazano w wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych. Komisja, w terminie uzgodnionym z wójtem lub burmistrzem, ma też obowiązek sprawdzić, czy lokal wyborczy został odpowiednio przygotowany do głosowania.
Powołanie obwodowych komisji wyborczych, organizacja transportu, sporządzenie aktów pełnomocnictwa i przygotowanie lokali wyborczych – Grzegorz Gąsior z Krajowego Biura Wyborczego przypomniał podczas posiedzenia KWRiST o najważniejszych obowiązkach gmin w związku z organizacją wyborów prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się już 18 maja.
W prawie 80 gminach Państwowa Komisja Wyborcza zakłada zwiększoną liczbę wyborców w wyborach na Prezydenta RP. Chodzi przede wszystkim o gminy turystyczne i uzdrowiskowe.
Państwowa Komisja wyborcza podjęła uchwałę w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczącą sporządzania protokołów. W dokumencie określono też sposób ujmowania w protokole informacji dotyczących mężów zaufania.