Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski zawiesił naczelnika wydziału zarządzania kryzysowego. Sprawa jest wynikiem zamieszania związanego z alertem RCB, który po awarii wodociągów miał ostrzec mieszkańców przez zagrożeniem, ale nie został wysłany.
Rząd negocjuje z samorządami zapisy projektu ustawy o ochronie ludności. Atmosfera rozmów jest dobra i myślę, że osiągniemy porozumienie - ocenia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zmiany należy ocenić jako idące w dobrą stroną, ale nadal zwracamy uwagę na uciążliwości dla obywateli – komentuje z kolei Andrzej Porawski z ZMP.
W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o zarzadzaniu kryzysowym. Dokument uwzględnia m.in. zmiany przepisów wprowadzone przed 30 listopada 2022 r.
Który z wójtów zgodzi się na to, by wysadzić wał i by woda zalała jego gminę – po to, by nie zalało dużego miasta? Ktoś musi za nich taką arcytrudną decyzję podjąć. A więc w pewnym sensie też zdejmujemy z nich odpowiedzialność – mówi „DGP” wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o projekcie ustawy o ochronie ludności.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie stanowisk pracy w administracji publicznej związanych z obronnością kraju. Chodzi o pierwszeństwo zatrudniania byłych żołnierzy w wydziałach związanych z zarządzaniem kryzysowym. Na liście znajdują się stanowiska od referenta do dyrektora departamentu.
Prezes ZMP zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przeanalizowanie projektu ustawy o ochronie ludności i przedstawienie stanowiska Głowy Państwa. Apel ma związek m.in. z obawami samorządowców dotyczącymi możliwości wprowadzania pełnomocników wojewodów w JST.