W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy o zarzadzaniu kryzysowym. Dokument uwzględnia m.in. zmiany przepisów wprowadzone przed 30 listopada 2022 r.
Który z wójtów zgodzi się na to, by wysadzić wał i by woda zalała jego gminę – po to, by nie zalało dużego miasta? Ktoś musi za nich taką arcytrudną decyzję podjąć. A więc w pewnym sensie też zdejmujemy z nich odpowiedzialność – mówi „DGP” wiceszef MSWiA Maciej Wąsik o projekcie ustawy o ochronie ludności.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie stanowisk pracy w administracji publicznej związanych z obronnością kraju. Chodzi o pierwszeństwo zatrudniania byłych żołnierzy w wydziałach związanych z zarządzaniem kryzysowym. Na liście znajdują się stanowiska od referenta do dyrektora departamentu.
Prezes ZMP zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy o przeanalizowanie projektu ustawy o ochronie ludności i przedstawienie stanowiska Głowy Państwa. Apel ma związek m.in. z obawami samorządowców dotyczącymi możliwości wprowadzania pełnomocników wojewodów w JST.
Strona samorządowa KWRiST negatywnie zaopiniowała projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. „Poszliśmy na mnóstwo ustępstw, ale nie uzyskaliśmy nic” – skomentował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.
MSWiA zgodziło się zmianę niektórych przepisów projektowanej ustawy o ochronie ludności, w tym złagodzenie zapisu o pełnomocnikach w JST. To efekt prac Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Nadal jednak strona samorządowa nie zaopiniowała projektu.