W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 września 2022 r. w sprawie organizowania i prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.
Związek Powiatów Polskich zgłosił uwagi do projektu rozporządzenia MEiN w sprawie kształcenia na odległość. Samorządowcy oczekują m.in. precyzyjnych przepisów dotyczących wynagradzania nauczycieli podczas zawieszenia zajęć lub w sytuacji, gdy będą one realizowane zdalnie bądź hybrydowo.
Z powodu nienagrzanych klas będzie można zamknąć szkołę, a potem przejść w zdalny tryb nauczania - pisze czwartkowa „Rzeczpospolita”. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku września.
Od roku szkolnego 2022/2023 dyrektor przedszkola lub szkoły będzie zobowiązany do zorganizowania zajęć zdalnych w sytuacji, gdy zajęcia zostaną zawieszone z powodu zagrożenia bezpieczeństwa uczniów - przewiduje projekt rozporządzenia MEiN opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Zgodnie z wyjaśnieniami MEiN, dyrektor szkoły nie może wyrazić zgody na edukację domową dziecka mieszkającego za granicą, jeśli nie było ono przyjęte wcześniej do tej placówki. Możliwość edukacji domowej dotyczy tylko uczniów konkretnej szkoły.
Związek Miast Polskich zaapelował do rządu o finansowanie z subwencji nauki języka ojczystego dzieci z Ukrainy uczęszczających do polskich szkół. Zwracają się też o dodatkowe środki na organizację nauki zdalnej dla uczniów ukraińskich, którzy chcą kontynuować edukację w swoim systemie szkolnym.