Jesteśmy na etapie uzgadniania ostatnich uwag w ramach projektu inicjatywy legislacyjnej dotyczącej Krajowego Rejestru Oznakowania Psów i Kotów – poinformował wiceminister rolnictwa Adam Nowak. Dodał, że jeszcze w lutym projekt trafi do zaopiniowania przez KWRiST.
„Działania polegające na udzielaniu pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych dzikim zwierzętom, w tym zwierzętom objętym ochroną gatunkową, wpisują się w zakres przypisanych gminie spraw publicznych o znaczeniu lokalnym dotyczących ochrony przyrody” – wskazała RIO w Krakowie. Oznacza to, że samorządy mogą finansować takie działania z własnych budżetów.
„Żadna skontrolowana przez NIK gmina nie zaplanowała i nie zorganizowała opieki nad zwierzętami bezdomnymi w sposób prawidłowy i rzetelny” – poinformowała NIK po przeprowadzeniu kontroli ws. zapobiegania bezdomności zwierząt domowych.
Zdaniem prezesa UODO projekt ustawy zakładający utworzenie Krajowego Rejestru Psów i Kotów wymaga zmian bo naraża nawet 12 mln Polaków na naruszenie ich prywatności. PUODO wskazał m.in. na problemy w aktualizowaniu bazy danych, lokalizowaniu zwierząt czy dostępności do numeru telefonu.
Gmina Potęgowo zwróciła się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z nietypowym zapytaniem. Tamtejszy samorząd chciał wiedzieć, czy legalnie wydatkuje środki publiczne obejmując opieką młodego bociana. RIO wskazała, że gmina nie ma ku temu podstaw prawnych.
Utworzenie centralnego elektronicznego rejestru psów i kotów oraz wprowadzenie obowiązku identyfikacji i rejestracji tych zwierząt zakłada projekt ustawy o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów (KROPiK) opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.