W centrach usług społecznych, uprawnieni do otrzymania dodatku motywacyjnego są przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w zespole do spraw realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Chodzi zarówno o kadrę kierowniczą jak i pracowników świadczących pracę socjalną poza siedzibą jednostki.
Obniżanie standardów w zakresie wymogów zatrudnienia, nie stanowi realnej odpowiedzi na faktyczne przyczyny braku zainteresowania jednostek samorządu terytorialnego w rozwijaniu działalności Centrów Usług Społecznych – wskazała Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej w opinii do prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych.
Mieszkalnictwo wspomagane wymaga regulacji prawnych – powiedział PAP przewodniczący Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP prof. Marek Rymsza. Wskazał, że w tej chwili jest ono finansowane w ramach programów, a "każdy program można zamknąć", stąd potrzeba umocowania ustawowego.
Dokonała się zmiana wizerunkowa, ale potrzebne są dalsze zachęty do tworzenia nowych CUS, w tym tych międzygminnych – wskazują autorzy raportu, który powstał w Kancelarii Prezydenta. Rekomendują skierowanie na ten cel regionalnych funduszy europejskich.