Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego o informacje dotyczące zasad prowadzenia jawnego rejestru umów, który będzie obowiązkowy w administracji publicznej od lipca br. RPO ma wątpliwości, czy nowe przepisy w wystarczającym stopniu chronią prawo do ochrony prywatności oraz danych osobowych pracowników instytucji państwowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu orzekł, że nie może być mowy o rażącym naruszeniu prawa, jeżeli zwłoka w dostępie do informacji publicznej wynikała m.in. z absencji pracowników urzędu, w tym sekretarza gminy.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę na bezczynność wójta, który odmówił udzielenia informacji na temat premii i nagród przyznanych urzędnikom samorządowym. Sąd podzielił opinię wójta, że wysokość nagrody pracownika nie będącego osobą funkcyjną nie jest informacją publiczną.
Organy jednostek pomocniczych JST są słabo chronione przed próbami sparaliżowania ich pracy przez żądających złożonych informacji publicznych - zauważył w interpelacji do MSWiA poseł Aleksander Misztalski.
Ani rada gminy, ani wójt nie mają prawa do tworzenia procedur określających sposób realizacji ustawowych uprawnień radnego w zakresie dostępu do informacji publicznej – przypomniał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Wprowadzenie w pełni transakcyjnego, tj. bez udziału urzędnika, sposobu meldowania na pobyt stały lub czasowy oraz automatyzacja wydawania zaświadczeń z Rejestru Stanu Cywilnego – to niektóre z rozwiązań zaproponowanych przez ministra cyfryzacji.