Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Bieruń to ponad 630-letnie miasto położone w południowo-wschodniej części województwa śląskiego, w dolinach lewobrzeżnych dopływów Wisły, na trasach komunikacyjnych Tychy – Oświęcim i Mysłowice – Pszczyna. Znaczną część granic miasta wyznaczają rzeki: Wisła, Przemsza, Mleczna oraz Gostynka.

1. Bieruń waga miejska.jpg

Miasto Bieruń wspólnie z Lędzinami, Imielinem, Bojszowami oraz Chełmem Śląskim tworzy powiat ziemski. Siedziba Starostwa Powiatowego oraz znaczna część agend powiatowych znajduje się w Bieruniu, który jest największą pod względem liczby mieszkańców, powierzchni oraz zgromadzonego potencjału gminą powiatu bieruńsko-lędzińskiego. Powierzchnia miasta wynosi 4.067 ha, zamieszkuje go natomiast prawie 20 tysięcy mieszkańców.

Długa historia, wspaniałe tradycje, bogata kultura i malownicze okolice stanowią o wyjątkowości Bierunia. „Bieruń Ci przaje” – tak brzmi promocyjne hasło miasta, które nazywane jest polską stolicą miłości. Patronem Bierunia jest święty Walenty. To właśnie na jego cześć w lutym w Bieruniu odbywają się specjalne uroczystości odpustowe w Sanktuarium św. Walentego – zabytkowej świątyni, jednej z pereł drewnianej architektury sakralnej województwa śląskiego.

Bieruń otrzymał prawa miejskie w 1387 roku. Od połowy XVI wieku bieruński rynek pełnił rolę placu targowego, znajdował się tutaj budynek wagi miejskiej, gdzie pobierano opłaty celne. Usytuowanie budynku wagi wskazują dziś kamienne słupki w północno-wschodniej części placu.

Na rynku handlowano m.in. rybami z pobliskich stawów hodowlanych, w tym z Wielkiego Stawu Bieruńskiego o powierzchni ponad 600 hektarów, który został osuszony na początku XIX wieku. Ryby z tego stawu trafiały podobno nawet na królewskie stoły na Wawelu. Pozostałością po Wielkim Stawie Bieruńskim jest Grobla – wał ziemny, zabezpieczający niegdyś miasto przed zalaniem, który ma dziś status zabytku inżynierii i jest wykorzystywany jako miejsce spacerów i wypoczynku.

Otoczenie stawów i mokradeł sprawiło, że Bieruń upodobały sobie utopce – stworki z podań i legend, płatające ludziom figle i mogące przybierać różne postacie. Studnia z rzeźbami utopców to jedna z atrakcji bieruńskiej starówki.

W czasach bardziej współczesnych miasto silnie związało się z górnictwem. Na terenie Bierunia znajduje się jedna z największych w Europie kopalni węgla kamiennego – KWK Piast, z którą wiąże się ważna karta z historii – w grudniu 1981 roku w odpowiedzi na ogłoszenie przez komunistyczne władze stanu wojennego, górnicy z Piasta rozpoczęli strajk 650 metrów pod ziemią, który trwał 14 dni i był najdłuższym takim protestem w powojennej Polsce. Dziś te wydarzenia upamiętnia mural na jednym z bloków przy ulicy Granitowej, w pobliżu kopalni, który można podziwiać, przejeżdżając przez Bieruń drogą krajową nr 44.

W granicach Bierunia znajduje się część Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podstrefy tyskiej. W ostatnich latach miasto intensywnie rozwija tereny inwestycyjne. Swoje zakłady lub centra logistyczne mają tu m.in. LEAR, Tenglong, Sistema Poland, Auto Partner, Huf, Havi Logistics, Action.

Miasto ma świetnie rozwiniętą sieć ścieżek rowerowych oraz bogatą bazę sportowo-rekreacyjną: dwie pełnowymiarowe hale sportowe z kompleksem boisk, korty tenisowe, baseny, kąpieliska, siłownie, strzelnicę i nowoczesne centrum wspinaczkowe.

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP