Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Gmina Borzęcin położona jest malowniczo w dolnym biegu rzeki Uszwica i kilku jej dopływów, wśród licznych, bogatych w zasoby fauny i flory lasów, w równinie Kotliny Krakowsko-Sandomierskiej, w kierunku północnym od trasy E4 pomiędzy Brzeskiem a Tarnowem, u podnóża Karpat.

Fot UG Borzęcin

Prawie 8,5 tysiąca mieszkańców zamieszkuje teren o powierzchni ponad stu kilometrów kwadratowych. Lokacja Borzęcina przypada na rok 1364.

Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura (od 1999 roku wartość majątku gminy wzrosła niemal dwunastokrotnie) oraz wysokie walory krajobrazowe, występujące cenne zbiorowiska wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin, bogaty świat zwierzęcy sprawiają, iż jesteśmy atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej, ale także wypoczynku na łonie nieskażonej natury.

W 2007 roku gmina Borzęcin została laureatem Europejskiej Nagrody Ekologicznej przyznanej w ogólnopolskim konkursie ekologicznym w kategorii Gmina Przyjazna Środowisku, a w 2009 roku w Narodowym Konkursie Ekologicznym „Przyjaźni Środowisku” w podkategorii „Polska Wolna od Azbestu” otrzymała wyróżnienie.

Gmina Borzęcin została laureatem prowadzonego przez Związek Powiatów Polskich Rankingu Powiatów i Gmin za rok 2008 i zajęła wysoką 13 lokatę w kraju, a czwartą w Małopolsce w kategorii „gminy wiejskie”, co plasuje ją w ścisłej czołówce polskich samorządów.

Samorząd w ostatnich latach sporo środków finansowych z budżetu wydatkował na oświatę, sport i kulturę realizując niezbędne inwestycje infrastrukturalne. Inwestycją wzbudzającą największe zainteresowanie jest jednak powstająca na terenie gminy Borzęcin, pierwsza w regionie farma wiatrowa, o mocy ponad 63 MW. Wartość tej inwestycji szacuje się na 70 milionów euro.

Samorząd gminny jako jeden z pierwszych w regionie (po Zakopanym, Krakowie i Niepołomicach) uruchomił tzw. Hotspota, a zaraz za nim wystartował projekt bezpłatnego, radiowego dostępu do Internetu dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców. Projekt jest obecnie w trakcie realizacji i po Borzęcinie, ma objąć obszar całej gminy.

Dla inwestorów samorząd oferuje ulgi podatkowe i wszechstronną pomoc. Gmina posiada tereny, które mogą być wykorzystane przez przedsiębiorców, jak chociażby kompleks 25 hektarów w Borzęcinie–Łazach, gdzie można lokować inwestycje w zakresie produkcji i usług. Nadto gmina oferuje zainteresowanym atrakcyjne działki budowlane w Przyborowie, Borzęcinie i Łękach.

Mówiąc Borzęcin, nie sposób nie wspomnieć, iż tutaj urodzili się i dzieciństwo spędzili światowej sławy dramaturg Sławomir Mrożek i poeta Józef Baran. Wiele postaci i osób związanych z ziemią borzęcińską zasłużonych jest na różnych płaszczyznach życia społecznego w regionie, kraju, jak również poza jego granicami.

Położenie gminy wśród rozległych obszarów leśnych sprzyja rozwojowi turystyki, agroturystyki oraz przyciąga myśliwych, grzybiarzy, zbieraczy runa leśnego i ziół leczniczych.

Liczne, duże kompleksy leśne, w których pełno jest runa leśnego sprawiają, iż teren ten doskonale nadaje się do wykorzystania na uprawianie turystyki pieszej i rowerowej.

Przez teren gminy Borzęcin przechodzą bardzo widokowe trasy rowerowe. Gmina Borzęcin jest doskonałą bazą wypadową dla wszystkich, którzy chcieliby wybrać się na przejażdżkę rowerową zarówno po ziemi brzeskiej, jak i tarnowskiej.

Zapraszamy do gminy Borzęcin wszystkich, którzy poszukują kontaktu z naturą, czystego powietrza, ciszy i spokoju, przestrzeni, zieleni lasów.

Chętnych ugoszczą gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można miło spędzić czas, odpocząć w ciszy natury i zregenerować siły. Goście będą mogli zasmakować potraw zdrowej i smacznej kuchni ekologicznej, a także skorzystać z programów turystycznych oferowanych w gospodarstwach.

Gmina Borzęcin jest gminą żywą, rozwijająca się, mającą niepowtarzalną atmosferę. Nie sposób jej nie zapamiętać, należy ją odwiedzić.

Zapraszamy inwestorów, turystów i wszystkich zainteresowanych!

mgr Janusz Kwaśniak
Wójt Gminy Borzęcin

Więcej informacji: www.borzecin.pl

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP