Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Miasto Ełk to stolica Mazur. Otoczone jeziorami, rzeką i lasami zachwyca malowniczością krajobrazów oraz daje możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu. Tu odpoczniesz od wielkomiejskiego zgiełku i jednocześnie skorzystasz z bogatej oferty wydarzeń rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych.

Atrakcyjne położenie nad Jeziorem Ełckim pozwoliło zachować miastu naturalną wyjątkowość. Wizytówką jest promenada, biegnąca wzdłuż brzegu jeziora położonego w samym sercu Ełku. Ta ponad sześciokilometrowa ścieżka pieszo–rowerowa jest doskonałym miejscem na spacer, jazdę na rolkach czy rodzinną wycieczkę rowerową. Przy niej zlokalizowane są restauracje i puby, w których cały rok można skosztować tradycyjnych mazurskich potraw.

Ciekawostką na promenadzie jest aleja drewnianych rzeźb przedstawiająca m.in. historycznych władców Polski, a także mieszcząca się nieopodal ponad 18-metrowa wieża widokowa. Każdy, kto choć raz odwiedził  Ełku wie, że hasło promocyjne „Ełk tu wracam” nie jest przypadkowe.

Ełcka Kolej Wąskotorowa i XVII wieczny skarb z Ełku

Na ełckiej stacji wąskotorowej można obejrzeć odrestaurowane zabytkowe wagony i parowozy. Jednym z nich możemy wybrać się w niezwykłą wyprawę podróżując niespiesznie przez las oraz mazurskie łąki i pola. Po powrocie warto wstąpić na chwilę do mieszczącego się tuż obok muzeum, by obejrzeć znaleziony w Ełku skarb, tj. ponad 650 XVII-wiecznych monet, które zostały okrzyknięte „archeologiczną sensacją 2020 r.”

Ełk, fot. Z. Chojęta

Ełk, fot. Ł. Remizow

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP