Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Miasto z charakterem, z przemysłowym DNA, z piękną historią opartą o tradycje COP, idealne do życia – tak w skrócie można określić Stalowa Wolę jedno z najmłodszych miast w kraju, położone w płn. części województwa podkarpackiego.

Bliskość granic z Ukrainą, Słowacją i Białorusią otwiera przed nami szerokie możliwości. Nasz region przecinają drogi krajowe i wojewódzkie, linie kolejowe w tym szerokotorowa ( LHS), umożliwiająca wymianę handlową ze wschodem. Rolę lotniska pasażerskiego pełni port lotniczy Rzeszów – Jasionka zlokalizowany w odległości 60 km.

Gospodarczy potencjał Stalowej Woli

Stalową Wolę kreowały wielkie inżynieryjne umysły na czele z budowniczym Centralnego Okręgu Przemysłowego Eugeniuszem Kwiatkowskim. Już przed wojną budowniczowie wznieśli zakłady przemysłowe, hutę, zakład zbrojeniowy, elektrownię. Dziś to nowoczesne centrum przemysłowe, w którym działa ponad 6 tys. przedsiębiorstw, uznane w Polsce i na świecie firmy.


Najwięksi z nich to Thoni Alutec Sp. z o.o., Uniwheels Production Poland Sp. z o.o., ATI ZKM Forging Sp.z o.o., Cellfast Sp. z o.o., Eurometal S.A.. Wiele z nich korzysta z ulg podatkowych w ramach zlokalizowanej na terenie miasta Podstrefy TSSE EURO PARK WISŁOSAN. Stalowa Wola jest miejscem największych w Polsce inwestycji chińskich. Chiński koncern Liu Gong Machinery Poland przejął część cywilną Huty Stalowa Wola, kontynuując produkcję maszyn budowlanych.

Pozostała część Huty Stalowa Wola S.A., obejmuje wojskowy profil produkcji, odgrywając czołową rolę w procesie modernizacji polskiej armii. Z powodzeniem funkcjonuje wiele innych przedsiębiorstw działających w przemyśle, maszynowym i metalowym, drzewnym m.in. Huta Stali Jakościowych S.A., Tasta Armatura Sp. z o.o., IKEA Industry. Stalowa Wola jest przygotowana na przyjęcie kolejnych inwestorów. 20 hektarów terenów w strefie przemysłowej czeka na kolejnych inwestorów.

Stalowa Wola pomaga inwestorom

Umożliwia dostęp do wysoko wykwalifikowanej kadry inżynieryjno – technicznej zarówno tej kształcącej się na miejscowych uczelniach technicznych jak i posiadającej doświadczenie zdobyte w zakładach przemysłowych, oferuje wyposażone w drogi parkingi i media tereny inwestycyjne, dostęp do instytucji otoczenia biznesu i funduszu pożyczkowego.

Atrakcyjną formą pomocy są ulgi podatkowe oferowane przez TSSE. Działania inwestorów wspierają; Regionalna Izba Gospodarcza, Inkubator Technologiczny, Laboratorium Międzyuczelniane, Stowarzyszenie Dolina Lotnicza, Podkarpacki Klaster Spawalniczy KLASTAL i Klaster Innowacyjnych Technologii Kuźniczych „Hafajstos”, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców.


Połączenie nauki z biznesem

Umożliwia Stalowej Woli wprowadzanie nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Inkubator Technologiczny i Laboratorium Międzyuczelniane wyposażone zostały w niezbędne narzędzia, umożliwiające wykonywanie zaawansowanych technologicznie usług kooperacyjnych i pomiarowo – laboratoryjnych, co daje również możliwość szkoleń menedżerskich, usług edukacyjnych, prac badawczo – rozwojowych.

Pomostem łączącym naukę i biznes są miejscowe uczelnie wyższe; Politechnika Rzeszowska, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Centrum Edukacji Zawodowej. Efektem współpracy są umowy jakie przedsiębiorcy podpisują z uczelniami w obszarze organizacji praktyk i staży oraz sponsorowania studentom stypendiów.

Nie ma lepszego miejsca do życia

Stalowa Wola to zielone miasto, bo dookoła otoczone kompleksami leśnymi dawnej Puszczy Sandomierskiej i dalej Solskiej. Dlatego często korzystamy z rowerów podróżując niekończącymi się ścieżkami leśnymi. Promujemy zdrowy styl życia, pieszo można u nas dotrzeć niemal w każde miejsce, szybki przejazd autem jest też możliwy bo tutaj nie ma korków. Z racji swojego młodego wieku miasto jest przestrzenne i przyjazne do życia. Odbywają się u nas ważne wydarzenia kulturalno – sportowe i naukowo – społeczne o skali lokalnej oraz ogólnopolskiej.

Zapraszamy do Stalowej Woli!

 

 

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP