Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.

Klub Samorządowy

Położona w północnej Wielkopolsce Trzcianka to wyjątkowe miejsce w skali całego kraju, posiadające bogate tradycje oraz wyjątkowy klimat. Największym skarbem gminy jest nieskażona natura. Trzcianka – trudno wymówić, łatwo polubić!

To tu znaleźć można czyste wody, bogate w runo leśne lasy, piękne krajobrazy i świeże powietrze. Warto wybrać się w okolice jezior i rzeki Noteć, która płynie doliną oraz nad Bukówkę, a szczególnie w okolice Smolarni! Na turystów czekają trasy spacerowe, ścieżki rowerowe, trasy Nordic Walking i zabytki. Nie tylko przyroda jest wyróżnikiem gminy Trzcianka, ale także mieszkańcy, ich aktywność i otwartość!

Aktywnie spędź czas!

Trzcianka to miejsce gdzie można aktywnie spędzić czas. 141 kilometrów tras rowerowych wśród lasów, jezior i łąk sprawi, że nie będziesz się nudzić. Ciekawe szlaki znajdą dla siebie również miłośnicy pieszych wycieczek, a imponujące 94 kilometry na terenie gminy Trzcianka sprawią, że jeden dzień pobytu tutaj, to zdecydowanie za mało! Atrakcje czekają również na miłośników spływów kajakowych oraz wycieczek konnych. Nasze trasy wiją się wśród pięknych krajobrazów, nieodkrytych lasów, zabytków oraz miejsc związanych z tajemniczymi, lokalnymi legendami. Gmina Trzcianka powinna kojarzyć się Wam z pięknymi lasami, które stanowią aż ponad połowę jej powierzchni. Szczęściarze i uważni obserwatorzy mogą natrafić na wyjątkowe w skali kraju ssaki, takie jak dziko żyjące żubry, rysie, łosie czy jenoty, a także ptaki: bocian czarny, orzeł krzykliwy, rybołów, błotniak, krogulec, derkacz, płomykówka, puszczyk, dudek i wiele innych. Spotkać można również wyjątkowe gady i płazy.
Stawiamy na inwestycje w turystykę!

Jesteśmy otwarci na przybycie gości, dlatego na terenie gminy powstają kolejne ścieżki piesze i rowerowe, łączące Trzciankę z wsiami turystycznymi z bogatą bazą agroturystyczną i noclegową. Turystyka rowerowa to podstawa, dlatego powstały Miejsca Obsługi Rowerzystów, wiaty, samoobsługowe stacje naprawy rowerów i stojaki na rowery. Liczne inwestycje pozwalają na uprawianie sportów wodnych takich jak windserfing czy żeglarstwo. W sezonie letnim, w mieście funkcjonują trzy kąpieliska zabezpieczone przez ratowników WOPR.
Park Ryb Słodkowodnych – zrelaksuj się nad wodą!

Niezwykłym miejscem jest pierwszy w Polsce, bezpłatny i całoroczny Park Ryb Słodkowodnych, który powstał na terenach rekreacyjnych Trzcianki, nad jeziorem Sarcze, przy drodze wojewódzkiej 178 (Poznań – Kołobrzeg). Jest to jeden z elementów projektu Nadnoteckiej Grupy Rybackiej pn. „Wody pełne ryb – powstanie Parku Ryb Słodkowodnych”.

Z dala od hałasu i masowej turystyki można aktywnie spędzić wolny czas poznając budowę anatomiczną najbardziej charakterystycznych gatunków ryb słodkowodnych. Wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych, ustawionych zostało 10 makiet gigantycznych ryb wykonanych ze szczególną precyzją. O rozmnażaniu ryb, narzędziach rybackich, czy wartościach odżywczych ryb zainteresowani mogą dowiedzieć się z rozstawionych dodatkowo tablic edukacyjnych.

Ponadto, na terenie parku znajdują się trzy modele zwierząt leśnych oraz sześć modeli grzybów. Osobom, które lubią obserwować drzewa, z pewnością ukaże się olbrzymi, ale łagodny i przyjazny pająk krzyżak.

Dodatkową atrakcją Parku jest jego otoczenie, czyli bliskość jeziora i lasu. W sąsiedztwie znajdują się pomosty, slip do wodowania sprzętu wodnego, baza gastronomiczna i hotelowa, wypożyczalnia sprzętu wodnego, nowoczesne korty tenisowe, wiata z miejscem do grillowania, siłownia zewnętrzna i plac zabaw dla dzieci oraz Bezasekuracyjny Park Linowy. Nasz Park Linowy w 2016 r. został zwycięzcą w konkursie „Turystyczne Hity Wielkopolan”, zorganizowanym przez Głos Wielkopolski.

 Fot. UM Trzcianka

Fot. UM Trzcianka

Partnerzy Serwisu Samorządowego PAP