Sejm uchwalił w czwartek ustawę o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Zgodnie z nią maksymalna cena energii elektrycznej m.in. dla samorządów wyniesie 785 zł netto za MWh.
Będzie program wspierający efektywność energetyczną w samorządach. Pozwoli modernizować m.in. oświetlenie uliczne. Dotarły do nas komunikaty o wyłączaniu przez samorządy oświetlania ulic, na to nie możemy sobie pozwolić - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Dopiero teraz zaczynamy rozumieć społeczne i gospodarcze konsekwencje kryzysu związanego z pandemią COVID-19 dla naszych społeczności. Regiony, miasta i wsie UE mają poważne powody do niepokoju – podkreślił w przesłanym Serwisowi Samorządowemu PAP komentarzu szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas.
Apelujemy do Pana Premiera o równe potraktowanie wszystkich gmin i jak najszybsze podjęcie działań, które sprawią, że branża turystyczna przestanie pogrążać się w coraz większym chaosie – napisało we wspólnym liście do premiera kilkunastu szefów nadmorskich gmin i miast.
Dynamiczny wzrost wydatków bieżących, rosnąca luka finansowa w oświacie, znaczne ubytki w PIT i CIT oraz niedofinansowanie tzw. zadań zleconych – to kluczowe tendencje w finansach śląskich samorządów wskazane w eksperckim raporcie na zlecenie Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Po III kwartałach spadek dochodów miast z PIT wyniósł blisko 7 proc. rok do roku, a dochodów z CIT prawie 8 proc. – wynika z danych zebranych wśród miast członkowskich ZMP.