Planowane jest przyjęcie nowego pilotażowego programu dla jednostek samorządu terytorialnego, w ramach którego będą realizowane zadania związane z zabezpieczeniem potrzeb w obszarze mieszkalnictwa osób z niepełnosprawnościami – poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w Rocznym Planie Działania na Rzecz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych na rok 2025.
Zniesienie ograniczeń w obrocie gruntami rolnymi położonymi w granicach administracyjnych miast to jedna ze zmian przewidywanych w projekcie ustawy zwiększającej dostępność gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, przygotowywanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Deweloperzy chcą wydłużenia obowiązywania specustawy mieszkaniowej m.in. ze względu na zbyt krótki czas uchwalenia ogólnych planów zagospodarowania przestrzennego. Ministerstwo Rozwoju i Technologii jest przeciwne z powodu naglących terminów KPO.
Dopuszczone będzie wykonanie placu zabaw na terenie zbliżonym do powstającej inwestycji, na przykład na terenach gminnych – wynika z projektu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii. Place zabaw będą mogły zostać zlokalizowane w odległości 750 m od granicy działki, na której powstają budynki mieszkalne.
Do tej pory w ramach Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oddano jedną inwestycję, a dwie kolejne mają zostać oddane w lipcu - poinformował w środę na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. budownictwa prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Łukasz Bałajewicz. Dodał, że obecnie w SIM-ach znajduje się 548 samorządów.
Podwyższenie w 2024 i 2025 r. maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na program Budownictwa Społecznego i Komunalnego oraz wydłużenie o 1 rok aktualnie obowiązującego programu SBC z jednoczesnym zwiększeniem jego budżetu z 4,5 mld do 7 mld zł - resort rozwoju zaproponował nowelizację przepisów, które mają wesprzeć społeczne i komunalne budownictwo mieszkaniowe.