Z analizy najnowszego orzecznictwa NSA i aktualnych tez doktrynalnych wynika jednoznaczna konkluzja: anonimowy wniosek o udostępnienie informacji publicznej jest prawnie dopuszczalny – wskazał Rzecznik Praw Obywatelskich.
Decydując o wyrażeniu zgody na zwolnienie radnego z pracy, rada nie powinna oceniać zasadności rozwiązania stosunku pracy, a jedynie ustalić, czy podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu – wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Do uchwały powinno zostać dołączone wyczerpujące uzasadnienie stanowiska rady.
Nie istnieje podstawa prawna uprawniająca do zatrudnienia dyrektora instytucji kultury na podstawie umowy o pracę – wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Bydgoszczy. Jeżeli dyrektor został powołany na czas nieokreślony przed 1 stycznia 2012 r., jego stosunek pracy wygasł z mocy prawa i organizator instytucji powinien powołać dyrektora na okres od trzech do siedmiu lat.
Podatki i opłaty lokalne, dostęp do informacji publicznej, wynagrodzenia urzędników i diety radnych – to tylko niektóre sprawy, którymi w 2023 roku zajmowały się sądy administracyjne. W sprawach podatkowych dotyczących samorządów orzekały też Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości UE.
Urząd gminy nie jest organem administracji publicznej. Jest jedynie jednostką organizacyjną obsługującą radę gminy i gminę. Wobec tego nie może być na niego nałożona grzywna przez sąd administracyjny – wynika z postanowienia NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich odnoszącą się do dokonanej na początku zeszłego roku zmiany granic gmin Kleszczów i Bełchatów (woj. łódzkie) o obszar, na którym jest Elektrownia Bełchatów - poinformowało Biuro RPO.