Podatki i opłaty lokalne, dostęp do informacji publicznej, wynagrodzenia urzędników i diety radnych – to tylko niektóre sprawy, którymi w 2023 roku zajmowały się sądy administracyjne. W sprawach podatkowych dotyczących samorządów orzekały też Trybunał Konstytucyjny i Trybunał Sprawiedliwości UE.
Urząd gminy nie jest organem administracji publicznej. Jest jedynie jednostką organizacyjną obsługującą radę gminy i gminę. Wobec tego nie może być na niego nałożona grzywna przez sąd administracyjny – wynika z postanowienia NSA.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Rzecznika Praw Obywatelskich odnoszącą się do dokonanej na początku zeszłego roku zmiany granic gmin Kleszczów i Bełchatów (woj. łódzkie) o obszar, na którym jest Elektrownia Bełchatów - poinformowało Biuro RPO.
Gminy nie dostaną dodatkowych punktów do oceny wniosku o dofinansowanie budowy i modernizacji targowisk za uwzględnienie preferencyjnych stawek opłaty targowej dla rolników. MRiRW przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie przyznawania środków na inwestycje w targowiska.
W ubiegłym roku do sądów administracyjnych wpłynęło łącznie 2,6 tys. skarg na działalność samorządu terytorialnego. To o ponad 550 mniej niż rok wcześniej – wynika z danych NSA. Najwięcej skarg dotyczyło działalności uchwałodawczej gmin.
Gmina nie musi odprowadzać VAT-u od unijnego dofinansowania pozyskanego na montaż kolektorów słonecznych na posesjach mieszkańców – wynika z wyroku NSA.