Samorządy, które realizowały unijne projekty polegające na dostarczeniu i instalacji systemów OZE będą mogły dokonać korekty naliczonego podatku VAT – wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów. Na dostosowanie rozliczeń gminy mają czas do końca sierpnia br.
Od miesięcy narasta niepewność, czy gmina musi zapłacić VAT od czynności wniesienia infrastruktury komunalnej do własnej spółki komunalnej. Zdaniem organów podatkowych tak, ale niektóre sądy administracyjne uważają inaczej. Według ministerstwa finansów ujednolicenie stanowisk będzie możliwe dopiero po wyrokach NSA.
Wpłaty otrzymane przez gminę od mieszkańców nie stanowią zapłaty za dostawę i montaż na ich rzecz Instalacji OZE, a w konsekwencji nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem VAT - wynika z interpretacji KIS.
W czwartek, 30 marca zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Ciechanowa oraz gmin partnerskich, zgodnie z którym samorządy nie muszą odprowadzać VAT-u od dofinansowania pozyskanego na instalacje OZE na posesjach mieszkańców. Zdaniem ekspertów orzeczenie będzie miało skutki dla innych gmin w Polsce, które realizowały podobne zadania bądź będą je realizowały w przyszłości.
Gmina ma prawo dokonywać odliczenia podatku VAT w związku z realizacją zadania związanego z preferencyjną sprzedażą paliwa stałego na rzecz gospodarstw domowych – wynika z interpretacji Dyrektora KIS.
Ewentualna zmiana stawki podatku VAT na usługi transportu publicznego – z obecnych 8 proc. na 0 proc. – nie miałaby wpływu na ostateczny dochód z tego tytułu dla JST- ocenił wiceminister finansów Sebastian Skuza. Odniósł się też do pomysłu obniżki VAT na usługi gospodarki odpadami.