Powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty i możliwość zatrudnienia w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć - nad takimi m.in. zmianami pracuje Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowując projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.
Związek Powiatów Polskich przedstawił swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela. Wśród najistotniejszych znalazły się wprowadzenie przepisu dot. okresu rozliczeniowego, zmiana terminu wprowadzenia dodatku stażowego i wskazanie szczegółowej metodologii wyliczania liczby godzin ponadwymiarowych.
Przepisy ustawy Prawo Oświatowe nie przewidują „stanu zawieszenia” działalności szkoły lub placówki oświatowej. Również przepisy ustawy o systemie informacji oświatowej nie zwalniają z obowiązków przekazywania danych w związku z „brakiem naboru” – informuje kuratorium oświaty w Kielcach. Kto w takim przypadku jest odpowiedzialny za wprowadzenie danych do SIO?
Ruszyła ogólnopolska zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o systemie oświaty oraz ustawy Prawo oświatowe, który dotyczy obowiązkowego wyboru lekcji religii lub etyki w szkołach - powiedział PAP rzecznik Stowarzyszenie Katechetów Świeckich Dariusz Kwiecień.
My jesteśmy gotowi na rozmowy z samorządami i związkami zawodowymi, żeby to uregulować. Ja osobiście uważam, że nauczyciel powinien być opłacany bardzo dobrze, godziwie i sprawiedliwie. I każda praca powinna być w odpowiedni sposób finansowana. Natomiast tu otwiera się wielkie pytanie o liczenie tych godzin – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Barbara Nowacka.
Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła trzy nowe programy edukacyjne. To „Młodzi obywatele”, „Odkrywcy” i „Nasze tradycje”. Na programy MEN przeznaczy w sumie 90 mln zł.