Wprowadzenie funkcji operatora pracowni informatycznej i egzaminatora-weryfikatora a także przedłużenie braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym to główne zmiany, które wprowadza ustawa.
Strona samorządowa KWRiST zaapelowała o powołanie trójstronnego zespołu w sprawie nowego systemu finansowania oświaty. Jednocześnie samorządowcy oczekują od ministra Andrzeja Domańskiego spełnienia obietnicy dotyczącej wypracowania nowego systemu.
„Choć sam pomysł nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego jest dobry, to trzeba przyznać, że w tym wszystkim jest po prostu za mało pieniędzy” – przyznaje Mariusz Banach, wiceprezydent Lublina ds. oświaty i wychowania.
Dopóki nie określimy uczciwych zasad finansowania oświaty, to sytuacja będzie przypominała problemy w obszarze ochrony zdrowia. Samorządy co pewien czas będą dosypywały środki do systemu i starały się oddłużać jednostki, po czym znowu wrócimy do stopniowej degradacji – mówił Krzysztof Mączkowski, skarbnik miasta Łodzi.
Zespoł ds. edukacji KWRiST zaopiniował negatywnie projekt rozporządzenia MEN w sprawie sposobu podziału kwoty potrzeb oświatowych dla JST na 2025 rok. „Brakuje nam pieniędzy na finansowanie oświaty” – uzasadniali samorządowcy podczas posiedzenia.