„Wciąż żyjemy – mam nadzieję, że w nienaiwnej – wierze, że zgodnie z umową z panem ministrem Domańskim usiądziemy do rozmów nad nowym systemem finansowania oświaty tu i teraz, by obowiązywał od przyszłego roku kalendarzowego. Na razie ze strony MEN w tym zakresie nie ma żadnego ruchu, co nas martwi” – mówił sekretarz strony samorządowej KWRiST podczas wtorkowej dyskusji nad projektem rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.
Należy wyraźnie podkreślić, że szkoła nie należy do ministerstwa edukacji, ale do społeczności lokalnej i samorządu. I to właśnie samorząd ma prawo do decydowania o wielu sprawach – przyznaje Alicja Pacewicz, ekspertka w dziedzinie edukacji, współzałożycielka Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacji Szkoła z Klasą i SOS dla Edukacji.
Trzeba będzie zastanowić się, jakie koszty będziemy musieli ponieść w nowym roku szkolnym, bo na pewno braknie nam pieniędzy. W budżetach uchwalanych na 2025 rok wiele samorządów było zmuszonych do drastycznych cięć kosztów edukacji – przyznaje Grzegorz Cichy, prezes Unii Miasteczek Polskich.
W czwartek podczas konferencji prasowej ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła powołanie Rady ds. monitorowania wdrażania reformy oświaty im. KEN. Do głównych zadań rady będzie należało wypracowanie najlepszych rozwiązań podstaw programowych i przygotowanie społeczeństwa na zmiany w polskiej szkole.
Wprowadzenie funkcji operatora pracowni informatycznej i egzaminatora-weryfikatora a także przedłużenie braku wymogu uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym to główne zmiany, które wprowadza ustawa.
Strona samorządowa KWRiST zaapelowała o powołanie trójstronnego zespołu w sprawie nowego systemu finansowania oświaty. Jednocześnie samorządowcy oczekują od ministra Andrzeja Domańskiego spełnienia obietnicy dotyczącej wypracowania nowego systemu.