Lewin Kłodzki, Dziwnów, Łeba i Świnoujście znalazły się na czele tegorocznego rankingu Politechniki Warszawskiej Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju.
Najbogatsze wśród miast wojewódzkich w 2023 roku były Warszawa, Opole i Wrocław, wśród miast na prawach powiatu Sopot, Płock i Jaworzno, natomiast wśród gmin wiejskich Kleszczów, Rewal i Sulmierzyce – wynika z najnowszej edycji rankingu najbogatszych samorządów opracowanego przez prof. Pawła Swianiewicza i dr. Julitę Łukomską.
Świnoujście, Krynica Morska, Dziwnów i Puńsk - w każdym z tych miast dotacje unijne w ostatnich ośmiu latach przekroczyły 10 tys. zł w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ale są i takie samorządy, gdzie wskaźnik ten wyniósł grubo poniżej 100 złotych – wynika z rankingu pozyskiwania środków unijnych przez jst w latach 2014-21 opracowanego przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską.
317 polskich gmin pokryło miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (MPZP) 100 proc. swojej powierzchni. Na przeciwnym krańcu skali znajduje się 139 gmin, które nie przyjęły choćby jednego MPZP – wynika z rankingu pokrycia gmin miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego sporządzonego przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską opublikowanego w portalu „Wspólnota”.
15 gminnych inwestycji otrzymało maksymalne dofinansowanie w wysokości 65 mln zł w ramach drugiego naboru Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład” - wynika z analizy list beneficjentów, opublikowanych w poniedziałek przez wojewodów. Sprawdziliśmy, które gminy i na jakie projekty dostaną najwięcej w każdym województwie.
Opole, Rzeszów, Lublin i Katowice to miasta, których mieszkańcy mają najłatwiejszy dostęp do bibliotek publicznych. Najgorzej pod tym względem jest we Wrocławiu, Gdańsku oraz Białymstoku – wynika z badania, którego wyniki opublikował Instytut Książki.