Jeżeli radny w czasie swojej nieobecności podczas prac rady lub jej organów, nie wykonuje innych czynności związanych z pełnieniem mandatu, to nie powinien otrzymać z tego tytułu diety, chociażby ta nieobecność była usprawiedliwiona okolicznościami – wskazał wojewoda lubuski w rozstrzygnięciu stwierdzającym nieważność części uchwały rady gminy.
Ustawy nie limitują okresu, na jaki nagranie sesji rady gminy jest udostępniane w BIP i na stronie internetowej gminy – przypomniał wojewoda lubelski. Jego zdaniem nagrania sesji rady gminy „powinny być dostępne wieczyście”.
Z początkiem nowej kadencji w wojewódzkich dziennikach urzędowych pojawiło się dużo rozstrzygnięć dotyczących uchwał gmin w sprawie diet i zwrotu kosztów podróży radnych. Organy nadzoru przypominają w nich, że diety nie są świadczeniem ryczałtowym; zwolnienie lekarskie nie jest podstawą do wypłaty diety.
Rada gminy nie ma pełnej swobody w decydowaniu o odmowie rozwiązania stosunku pracy z radnym. Zdaniem wojewody dolnośląskiego rada musi wykazać, że rozwiązanie stosunku pracy z radnym pozostaje w związku z wykonywaniem przez niego mandatu.
Zlikwidowanie możliwości arbitralnej interwencji wojewodów w bieżącą działalność samorządów oraz wzmocnienie pozycji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – to niektóre z rozwiązań zaprezentowanych w Sejmie przez ekspertów Fundacji Batorego.
Uchwała Rady Miasta Otwocka o wspólnym prowadzeniu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego została anulowana w trybie rozstrzygnięcia nadzorczego przez wojewodę mazowieckiego - poinformował szef MSWiA Marcin Kierwiński.