W Dziennikach Urzędowych poszczególnych województw pojawiły się rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące uchwał w sprawie wysokości ekwiwalentu pieniężnego dla strażaków ratowników OSP. Najczęściej radni naruszają przepisy, odwołując się do poprzedniego stanu prawnego.
Wojewoda wielkopolski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził, że w statucie gminy nie można zobowiązać radnego do pełnienia określonych dyżurów, podczas których przyjmowane są skargi i wnioski od mieszkańców. Rada gminy nie ma prawa ustanawiać dodatkowych obowiązków radnego.
Rada Miasta Jedlina-Zdrój nie miała prawa upoważniać Kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej dotyczących przyznania dodatku osłonowego. Powinien był to zrobić burmistrz – stwierdził wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski w rozstrzygnięciu nadzorczym unieważniającym podjęta w tej sprawie uchwałę.
Wyjątkowość i nagłość sytuacji nie jest wystarczającym uzasadnieniem do wyznaczenia przez organ gminy do pełnienia zastępstwa osoby nie spełniającej kryteriów ustawowych do zajmowania powierzonego stanowiska – wynika z rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody świętokrzyskiego w sprawie obsadzenia przez wójta gminy Bogoria stanowiska p.o. dyrektora DPS.
Gmina nie może żądać podania numeru telefonu we wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego – zauważa wojewoda dolnośląski.
Rada gminy, określając okres brany pod uwagę dla ustalenia dochodów wnioskodawcy ubiegającego się o dodatek mieszkaniowy, nie uwzględniła zmian ustawy o dodatkach mieszkaniowych, które obowiązują od dnia 1 lipca 2021 r. – zaznaczył wojewoda kujawsko-pomorskiego w rozstrzygnięciu nadzorczym. Chodzi o pojęcie „miesięcy”, którym posługuje się ustawodawca.