Przepisy ustawy o pomocy społecznej pozwalają jedynie w konkretnych okolicznościach na przeniesienie mieszkańca do innego domu pomocy społecznej, tj. tylko jeżeli wyrazi zgodę na przeniesienie – wynika z wyjaśnień opublikowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do MSWiA o dostosowanie do współczesnych możliwości teleinformatycznych sposobu zawiadamiania o postepowaniu administracyjnym. W ocenie Rzecznika ograniczenie obwieszczenia do wywieszania ogłoszeń w urzędzie to rozwiązanie nieprzystające do obecnych czasów.
Analiza ustawy o pomocy społecznej daje podstawę do twierdzenia, że przepisy obowiązujące w zakresie interwencji kryzysowej są niedoprecyzowane i nie określają m.in. szczegółowych zasad i norm funkcjonowania jednostek realizujących to zadanie - przekazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił o wyjaśnienia prezydent Świdnicy Beatę Moskal-Słaniewską w związku z punktem regulaminu pracy urzędu miasta zakazującym pracownikom udzielania mediom informacji. Zdaniem RPO zapis może naruszać zarówno prawa pracowników, jak dziennikarzy.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministry edukacji Barbary Nowackiej z wnioskiem o nowelizację ustawy o systemie oświaty doprecyzowującą, że środki w ramach samorządowych programów stypendialnych są przyznawane na podstawie decyzji administracyjnej. Miałoby to ułatwić proces odwoływania się od niekorzystnych decyzji organu stanowiącego.
Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do przewodniczących komisji samorządowych Sejmu oraz Senatu z prośbą o rozważenie zasadności podjęcia prac legislacyjnych ws. wprowadzenia obowiązku pełnienia dyżurów przez radnych oraz publikowania sprawozdania z działalności po zakończeniu każdego roku.