Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował o uregulowanie standardów i doprecyzowanie przepisów w zakresie interwencji kryzysowej. W odpowiedzi, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało program mający na celu opracowanie standardu kształcenia kadr udzielających wsparcia ramach IK.
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej m.in. o przedstawienie powodów wstrzymania programu "Czyste Powietrze" - poinformował RPO w poniedziałkowym komunikacie.
Wprowadzenia obowiązku nagrywania posiedzeń komisji rady gminy i udostępnienia tych nagrań w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej gminy chce Rzecznik Praw Obywatelskich. Pismo dotyczące podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym skierował do przewodniczącego sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Przepisy ustawy o pomocy społecznej pozwalają jedynie w konkretnych okolicznościach na przeniesienie mieszkańca do innego domu pomocy społecznej, tj. tylko jeżeli wyrazi zgodę na przeniesienie – wynika z wyjaśnień opublikowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
Rzecznik Praw Obywatelskich zaapelował do MSWiA o dostosowanie do współczesnych możliwości teleinformatycznych sposobu zawiadamiania o postepowaniu administracyjnym. W ocenie Rzecznika ograniczenie obwieszczenia do wywieszania ogłoszeń w urzędzie to rozwiązanie nieprzystające do obecnych czasów.
Analiza ustawy o pomocy społecznej daje podstawę do twierdzenia, że przepisy obowiązujące w zakresie interwencji kryzysowej są niedoprecyzowane i nie określają m.in. szczegółowych zasad i norm funkcjonowania jednostek realizujących to zadanie - przekazał Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.