Dedykowaną grupą osób mających prawo do parkowania bez opłat na obszarze całej strefy płatnego parkowania w Bydgoszczy są osoby niepełnosprawne, mające szczególną trudność w poruszaniu się - informuje Rafał Grzegorzewski z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Wyodrębnienie tej grupy wynikało z konieczności ograniczenia liczby osób korzystających z tego przywileju - wskazuje.
Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich zaapelował do rady gminy Marklowice o wyeliminowanie z obrotu prawnego miejscowych przepisów dotyczących zakazu wprowadzania psów do parku. Radni nie zamierzają zmieniać uchwały.
Nie ma określonych procedur administracyjnych do oceny, czy uchodźca wojenny z Ukrainy może być zwolniony z pokrywania części kosztów pomocy zapewnianej np. przez wojewodę; należy dokonywać indywidualnej oceny - wyjaśnia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
W Bydgoszczy zróżnicowano sytuację osób z niepełnosprawnościami co do opłat za parkowanie w zależności od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił w tej sprawie do prezydenta miasta Rafała Bruskiego pyta o powody takiej decyzji i wskazuje, że tworzenie różnych norm prawnych dla podobnych podmiotów może być odczytane jako dyskryminacja.
Powierzanie przez wojewodów kuratorom oświaty spraw związanych z powoływaniem komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli oraz rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców w drodze porozumień następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa - oświadczył minister edukacji Przemysław Czarnek w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ministerstwo edukacji rozważa wprowadzenie w przepisach prawa oświatowego regulacji nakładającej na wszystkie organy prowadzące publiczne szkoły podstawowe obowiązek zorganizowania w szkole stołówki. Nowela ma zapobiegać różnicom w cenie pomiędzy posiłkami z cateringu a przygotowywanymi w szkolnych kuchniach.