Do 70 szkół w całej Polsce trafią zestawy zawierające mierniki jakości powietrza i tablice zewnętrzne do wyświetlania wyników pomiarów, a 1530 placówek otrzyma od NASK edukacyjne ekrany wewnętrzne; Instytut rozstrzygnął właśnie wyniki konkursu "Mierzymy się ze smogiem".
Prezydent Krakowa złożył skargę na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego o wydłużeniu terminu likwidacji kotłów bezklasowych. Radni województwa większością głosów zdecydowali we wrześniu ubiegłego roku o przesunięciu zakazu używania pieców bezklasowych z 1 stycznia 2023 na 1 maja 2024 r.
Pilotażowy program służący walce ze smogiem, oparty na doświadczeniach gmin, uruchamia na ten rok samorząd Mazowsza. Mazowieckie gminy mogą otrzymać nawet 300 tys. zł. Nabór do programu „Mazowsze dla czystego ciepła 2023” trwa do 28 lutego.
Do 7 marca br. potrwa rejestracja uczniów pragnących wziąć udział w drugiej edycji konkursu wiedzy na temat powietrza i zmiany klimatu przeznaczonego dla dwóch najstarszych klas szkół podstawowych – poinformował NASK Państwowy Instytut Badawczy.
W Katowicach rok 2022 okazał się rekordowy jeśli chodzi o liczbę wymienionych źródeł ciepła; dzięki wsparciu miasta udało się wyeliminować 1848 trujących powietrze "kopciuchów". Mieszkańcy miasta, którzy nie są w stanie wyłożyć całej kwoty na wymianę kotła z własnych środków, mogą wnioskować o cesję pomiędzy wykonawcą a wnioskodawcą.
100 proc. dofinansowania na docieplenie wszystkich ubogich energetycznie domów w Polsce i wyposażenie ich w tani prąd z fotowoltaiki, a także wymiana wszystkich 3,5 miliona kopciuchów na pompę ciepła - to pomysły Zielonych na likwidację smogu i ograniczenie cen energii.