W Dzienniku Ustaw opublikowano ujednolicony wzór wniosku o wypłatę świadczenia za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przedłużenia wypłaty świadczenia powyżej 120 dni.
Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych kontrolują spełnianie obowiązku szkolnego przez dzieci zamieszkałe w obwodach tych szkół, a gmina kontroluje spełnianie obowiązku nauki przez młodzież zamieszkałą na terenie tej gminy – przypomniał wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Zaznaczył, że zadania gmin związane z ewidencją uczniów dotyczą też przebywających w Polsce dzieci z Ukrainy.
Nie ma określonych procedur administracyjnych do oceny, czy uchodźca wojenny z Ukrainy może być zwolniony z pokrywania części kosztów pomocy zapewnianej np. przez wojewodę; należy dokonywać indywidualnej oceny - wyjaśnia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wzoru wniosku o świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Zgodnie z projektowanymi przepisami będzie można wnioskować o wypłatę środków za uchodźców, którzy korzystali z bezpłatnego pobytu do 4 marca 2024 r.
Liczebność oddziałów przedszkolnych i szkolnych już nie będzie zwiększana ze względu na uczniów z Ukrainy – zakłada projekt rozporządzenia MEiN. Część obowiązujących obecnie przepisów zostanie przedłużona na rok szkolny 2023/2024.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowy wzór wniosku o świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą możliwości przedłużenia okresu, za który jest wypłacane świadczenie.