Podczas sesji plenarnej Komitetu Regionów UE, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała, że niezbędne jest dodatkowe finansowanie zadań związanych ze wsparciem uchodźców z Ukrainy. Uelastycznienie przepisów nie wystarczy, ponieważ środki na rozwiązywanie problemów związanych z kryzysem uchodźczym trzeba będzie przesunąć z planowanych wcześniej zadań.
Przygotowywany przez rząd projekt strategii międzyresortowej ma pomóc w integracji uchodźców z Ukrainy. Jednym z jego elementów jest przygotowanie z samorządem niedrogich mieszkań komunalnych - powiedziała w środę PAP.PL minister w KPRM Agnieszka Ścigaj (Polskie Sprawy).
Samorządowcy pozytywnie ocenili decyzję Komisji Europejskiej, która przyjęła nowy pakiet elastycznej pomocy ułatwiającej m.in. wydatkowanie środków na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl zaznaczył jednak, że oprócz uelastycznienia procedur konieczne są dodatkowe środki na te zadania.
Nowela ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy umożliwia samorządom adaptację budynków na cele mieszkalne w oparciu o uproszczone procedury. Przebudowy lub remonty obiektów należących do samorządów są zwolnione z części przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku w odpowiedzi na wniosek gminy Rajgród wskazała, że samorządy nie muszą uruchamiać oddzielnego konta do obsługi wpłat na rzecz pomocy uchodźcom. Środki te należy ujmować jako dochody gminy.
PFRON opublikował wzór oświadczenia dotyczącego niepełnosprawności w module II programu „Pomoc obywatelom Ukrainy z niepełnosprawnością”. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie z tego programu w trybie ciągłym.