W Dzienniku Ustaw opublikowano nowy wzór wniosku o świadczenie za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Zmiany dotyczą możliwości przedłużenia okresu, za który jest wypłacane świadczenie.
Legalny pobyt obywateli Ukrainy - i określonych członków ich rodzin - którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie, zostanie przedłużony do 4 marca przyszłego roku - przekazał PAP rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak.
Dochody uzyskiwane przez gminy z tytułu opłat za zakwaterowanie, które od niedawna dokonują uchodźcy z Ukrainy należy klasyfikować w dziale 853 - wskazała w stanowisku RIO w Szczecinie. Izba zwróciła uwagę, że w rozporządzeniu MF brakuje dedykowanej klasyfikacji budżetowej.
W Lublinie zainaugurował działalność „Baobab”, czyli przestrzeń służąca wymianie doświadczeń, realizacji projektów oraz spotkań migrantek i migrantów, uchodźczyń i uchodźców, mieszkanek i mieszkańców miasta. Nazwę przyjęto od drzewa, którego wnętrze mogło służyć jako schronienie kiedy robiło się niebezpiecznie.
Stworzenie uchodźcom z Ukrainy, ale też zagrożonym wykluczeniem społecznym osobom z Polski, warunków do zamieszkania, włączenie ich w rynek pracy oraz lokalny system oświaty i usług społecznych - to cele rządowego programu "Wzajemnie potrzebni". Ruszył pilotaż projektu, który dedykowany jest gminom liczącym do 120 tys. mieszkańców.
Od dziś uchodźcy z Ukrainy zaczynają dopłacać do utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Dotyczy to osób, które są w Polsce ponad 120 dni. Na razie będą pokrywać 50 proc. kosztów takiej pomocy. Od maja, gdy ich pobyt w Polsce będzie przekraczał 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów.