Wpłaty otrzymane przez gminę od mieszkańców nie stanowią zapłaty za dostawę i montaż na ich rzecz Instalacji OZE, a w konsekwencji nie stanowią podstawy opodatkowania podatkiem VAT - wynika z interpretacji KIS.
Gmina nie musi odprowadzać VAT-u od unijnego dofinansowania pozyskanego na montaż kolektorów słonecznych na posesjach mieszkańców – wynika z wyroku NSA.
Finanse samorządowe trzeba zmienić, współpracujmy ze wszystkimi, z którymi się da – apelował Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP podczas Samorządowego Kongresu Finansowego. Współpraca jest potrzebna, trzeba budować porozumienie – podkreślał Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
W czwartek, 30 marca zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej Ciechanowa oraz gmin partnerskich, zgodnie z którym samorządy nie muszą odprowadzać VAT-u od dofinansowania pozyskanego na instalacje OZE na posesjach mieszkańców. Zdaniem ekspertów orzeczenie będzie miało skutki dla innych gmin w Polsce, które realizowały podobne zadania bądź będą je realizowały w przyszłości.
Ministerstwo Finansów ogłosiło, że obligatoryjnie Krajowy System e-Faktur (KSeF) zacznie działać 1 lipca 2024, a nie - jak dotąd zakładano - 1 stycznia 2024 r. Wcześniej przepisy o KSeF dostosowano do specyfiki jednostek samorządu terytorialnego.
Unia Miasteczek Polskich zaapelowała do rządu o obniżenie do 8 proc. stawki VAT na ciepło systemowe do końca 2023 r. Zdaniem samorządowców stawka na ciepło powinna być podobna jak w przypadku usług związanych z dostawą wody i odprowadzaniem ścieków.