Związek Województw RP zaapelował o zmiany, które pozwolą pokryć koszty podatku VAT od inwestycji realizowanych w ramach KPO przez samorządy i podmioty lecznicze. Ich zdaniem obecne rozwiązania budzą obawy wielu wnioskodawców.
„Przepisy określające, czy i w jakich sytuacjach samorządy lokalne są podatnikami VAT, są skomplikowane i niejednoznaczne. Warto je uprościć i równocześnie doprecyzować” – uważa prof. Artur Mudrecki z Akademii Leona Koźmińskiego.
„W ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności VAT jest niekwalifikowalny. W konsekwencji nie ma możliwości uznania wydatków dotyczących VAT jako kwalifikowalne w projektach i inwestycjach KPO” – poinformowała minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące zerowej stawki VAT na transport materiałów budowlanych na rzecz osób i instytucji poszkodowanych w powodzi. Nowa stawka obowiązuje od 24 września.
Samorządy, które realizowały unijne projekty polegające na dostarczeniu i instalacji systemów OZE będą mogły dokonać korekty naliczonego podatku VAT – wynika z interpretacji ogólnej Ministra Finansów. Na dostosowanie rozliczeń gminy mają czas do końca sierpnia br.
Od miesięcy narasta niepewność, czy gmina musi zapłacić VAT od czynności wniesienia infrastruktury komunalnej do własnej spółki komunalnej. Zdaniem organów podatkowych tak, ale niektóre sądy administracyjne uważają inaczej. Według ministerstwa finansów ujednolicenie stanowisk będzie możliwe dopiero po wyrokach NSA.